Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Já jsem na to hleděl jak kdybych spadl z nebe
Reagovať na správu
Aj ja tak isto. Lenže,ja na tvoje foto.
Reagovať na správu
Veľmi zaujímavý výtvor prírody .
Reagovať na správu
Nó, tak to sa nevidí každý deň.Suprové.
Reagovať na správu
Tiež so to ešte nevidela. Super.
Reagovať na správu
Pekný úkaz. Takýto ľad by zvládol aj ľahšie auto (30-40 cm) a tieto zrkadlá sú ideálne na korčulovanie, i keď s hokejom je to horšie, keďže puk odletuje hodne ďaleko. Podľa bubliniek sa výborne zisťuje jeho hrúbka, ale tento rok sa u nás na povrchu roztopil sneh, takže je ako mlieko a zo začiatku sme museli vysekať dieru, či nás znesie. Teraz už dosť praská a nebezpečné sú najmä kraje väčších nádrží, kde sú dutiny kvôli klesajúcej hladine. Napr. na priehrade Ľadovo pri Lučenci klesla hladina od začiatku mrazov o cca 0,5 - 0,6 m, ale ľad na kraji zostal v pôvodnej výške, takže na hladinu sa ide cca 4 m doslova z kopca a radšej prechádzame po jednom.
Reagovať na správu
Já jsem zkoušel zjistit, jak je ten led hluboký a odhadl jsem to na minimálně 20 centimetrů, ale pravděpodobně víc. A co se týká toho praskání - když jsem šel kolem zmíněného slepého ramena, slyšel jsem takové divné dunění. Nejdřív jsem netušil o co by mohlo jít, pak mi došlo, že to praská led. Praskal jen v době kdy byla teplota zhruba na maximu a jak se začalo ochlazovat, dunění přestalo - krásné potvrzení fyzikálních zákonů
Reagovať na správu
Ten dunivý zvuk pri praskaní šíriaci sa do diaľky je neškodný, ale pôsobí hrôzostrašne. Ľad ho vydáva pri rozpínaní, keď už je dostatočne hrubý, ale aj ja vždy pri ňom spozorniem. Problém je, keď počuť ostré prasknutia okolo stojich na ľade. Určite si treba rýchlo ľahnúť, ak sa praskanie stupňuje, vzdialiť sa od kamošov a plazením prejsť na iné miesto. Bezpečný ľad by mal byť podľa odborníkov hrubý min. 10 cm, čo môžem zo skúsenosti aj potvrdiť. Čo určite nerobím, je korčuľovanie na riekach. Ide o čistý hazard! Na mierne tečúcich potôčikoch problém nevidím, kedže pri prepadnutí sa akurát omočia nohy, čo ale tiež nie je príjemné.
Ešte k fotke. Takto usporiadané bublinky do stĺpcov som tiež ešte nevidel.
Reagovať na správu
Takto usporiadané bublinky do stĺpcov bude mať na svedomí prebiehajúci hnilobný proces bahna na dne rybníka. Vznikajúce plyny opúšťajú dno z toho istého miesta a kumulujú sa na tom istom mieste, až kým kapsa nezamrzne. Tipujem, že v týchto miestach bola dosť plytká voda.
Reagovať na správu
Opravdu nevím, jaká tam je hloubka. Ale je to hodně malý rybník (zhruba 20*50 metrů), takže hloubka tam asi nebude velká. Ale jak už jsem řekl, v menším počtu jsem tyto "bublinky" viděl i na slepém rameni, které je široké maximálně 20 metrů, ale i tady ta hloubka asi nebude moc velká. Soudím tak z toho, že na tom slepém rameni je asi desítka uměle vytvořených hnízdních budek pro vodní ptactvo, které jsou usazeny vždy na třech kůlech zaražených do dna slepého ramena. Všechny jsou ve vodě, zhruba třetinu vzdálenosti od šířky slepého ramena. Tudíž hypotéza o hnijícím bahně by mohla být pravdivá.
Reagovať na správu
super! - áno, pozoroval som to aj na zamrznutej Sĺňave (Piešťany), ale bubliny neboli také husté, čiže nebolo to také krásne. Zaujímavé sú aj pukliny, keď ľad praská a puklinu možnu vidieť po celej hrúbke ľadu
Reagovať na správu
Nehrali sa tam Smoulkovia s piskotami?
Reagovať na správu
Romane, boduješ, paráda
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.