bielohľuzovka obyčajná
Choiromyces meandriformis Vittad.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedlá huba
Čas a miesto:
24. 07. 2011, Papradno - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Iba táto jedna plodnica rástla na povrchu zeme na kraji smrekového lesa s prímesou borovice a buka. Nadmorská výška nálezu približne 450 m n. m.
Jedna z najčastejších podzemných húb, ktoré nachádzam v Považskej Bystrici a jej blízkom okolí je bielohľuzovka obyčajná.
Plodnice tejto huby sú veľmi tvrdé, nepravidelne hľuzovité, hrboľaté s mnohými dierami a priehlbinami. Vytvára plodnice rôznych tvarov a veľkostí (aj okolo 10 cm) a svojim vzhľadom sa dosť podobá na zemiak. Povrch bielohľuzovky býva hladký, no aj často rozpukaný na políčka rôznych veľkostí. Farebná škála tejto huby je široká, väčšinou býva biela, belavá, špinavobiela, oranžovohnedá, červenohnedá, hrdzavohnedá alebo hnedastá.
Dužina je pevná, tvrdá, mäsitá, na reze je čisto biela alebo šedá, popretkávaná hnedastými žilkami. Mladé plodnice korenisto voňajú, ale staré už zvyknú nepríjemne páchnuť.
Miestami sa vyskytuje hojne, no niekde je dosť zriedkavá. Rastie od júla do septembra v listnatých ale aj v ihličnatých lesoch na hlinitopiesočnatých a ílovitých pôdach. Ja osobne som ju našiel vždy tak, že približne polovica plodnice trčala zo zeme, treba hľadať aj na rozrytých miestach od diviakov alebo iným spôsobom rozrytých častiach lesa.
V mladosti je to jedlá huba a niektorí ľudia ju využívajú ako korenie, pretože má výraznú korenistú vôňu, no v starobe už páchne.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 305974; Zverejnené: 31. 12. 2011