hríb smrekový
Boletus edulis Bull.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
16. 07. 2011, Horná Maríková - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Iba niekoľko kusov rástlo v staršom smrekovom lese s ojedinelým bukom. Nadmorská výška nálezu približne 630 m n. m.
U nás asi najvyhľadávanejšia huba, ktorá poteší oko i dušu nejedného hubára. Často sa stáva, že si ho ľudia mýlia pre veľkú podobnosť s hríbom dubovým (ten rastie v listnatých lesoch, iba výnimočne sa môže stať, že narastie aj v ihličnatom lese). Naopak hríb smrekový je dosť možné nájsť aj v listnatom lese (v bučinách).
Klobúk hríba smrekového je v mladosti plstnatý, hladký, tvrdý a pevný, polguľovitý, postupne klenutý a napokon až plocho rozprestretý. Za vlhkého a daždivého počasia je lesklý a slizký. Hríb smrekový dokáže dorásť do veľkých rozmerov a teda aj klobúk dosahuje v priemere niekedy až okolo 30 cm. Farby klobúka sú rôznorodé, úplne malé plodnice majú väčšinou bielu alebo bledú farbu, pretože sú vo väčšine prípadov prikryté napadaným ihličím, postupne sa sfarbuje do mnohých odtieňov hnedej farby (červenohnedý, gaštanovohnedý, miestami najmä staré plodnice aj so žltými časťami).
Na spodnej strane klobúka sú rúrky a póry, ktoré sú u mladých plodníc biele, krémové, naopak u starých hríbov sú žlté, žltozelené alebo olivové.
V mladosti je hlúbik pevný, tvrdý, súdkovitý, bruškatý, postupne sa mení na kyjakovitý alebo valcovitý tvar. Často je biely, belavý, no v starobe aj hnedý s jemnou sieťkou.
Dužina je najskôr pevná, aj napriek tomu, že postupne vankúšovito alebo vatovito mäkkne, stále ostáva biela a na reze nemení farbu. Má príjemnú hubovú vôňu aj chuť.
Miestom jeho rastu sú mladé ale aj staré smrečiny, no je možné ho nájsť občas aj pod borovicami, bukmi a dubmi. Rastie od leta do neskorej jesene a môže sa stať, že ho budete vidieť aj spolu s prvým napadaným snehom v decembri. Určite nie je problém nájsť ho, aj keď sú roky keď sa mu darí niekedy viac a niekedy menej.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 305973; Zverejnené: 31. 12. 2011