Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Prosím všetkých, ktorí majú k tomuto druhu makro a mikro popis, aby ho poskytli k nahliadnutiu. Ďakujem.
Reagovať na správu
Stem usually > 15 mm broad, shorter than cap diam., not becoming yellowish when bruised
Sp 7.5-9.5 x 4.5-5 μm, amygdaloid to fusiform. Cap 50-100 mm, hemispherical to convex, often slightly tomentose at the involute margin, often completely dry, whitish cream at first, soon becoming ± ochraceous, sometimes ± hygrophanous; gills narrow, crowded, whitish; stem 30-50 x 18-25 mm, clavate or with a rounded bulb, whitish cream; flesh whitish. Sp finely verrucose; cap cuticle simplex. Mainly in dry, sandy Pinus heathland, often with Cladonia,
rarely in sandy plantations with Picea; autumn, rare but locally occasional in hemib.-bore., in FI with northern distribution, very rare in temp.; DK (VU), FI (LC), NO, SE. – Jordst 17(1):26.
Cortinarius areni-silvae (Brandrud) Brandrud
Reagovať na správu
http://www.stridvall.se/fungi/gallery/Ph...
Nemôžem si pomôcť, ale na nič iné sa mi to makroskopicky nepodobá tak ako na Cortinarius areni-silvae, (moja plodnica má trochu menšie spóry) a to som prešiel celý podrod Phlegmacium. V Dánsku pred tým bol známy ako Cortinarius balteatoalbus.
Karl Soop ho spomína v publikácii "CORTINARIUS in Sweden" v súvislosti s:
"Cortinarius balteatoalbus Hry
Klobúk 50-140 mm; trocha lepkavý až takmer suchý, mäsitý; bledo žltohnedý až belavý, neskôr tmavnúci do žltohneda, často sfarbený špinavohnedými chumáčmi alebo vláknami; okraj s bielym chumáčovitým lemom; klenutý s dlho podvinutým okrajom.
Lupene bledosivé až biele; veľmi natlačené a úzke.
Hlúbik robustný, niekedý s krúžkovanou hľuzou, nekoreňujúci; biely, postupne bledohnedý od bázy, niekedy s hnedastými chumáčmi a vláknami na hľuze.
Plachtička biela, dosť hojná; kortína biela.
Dužina biela, kompaktná, vôňa nevýrazná.
Reakcie: NaOH žltá, skoro bledohnedá so žltým lemom v dužine, žltá na lupeňoch; fenol ružová; AgN03 sivastomodrá s bledo červenkastou zónou, FeSO4, lugol, formalín nepodstatná,
Výtrusy: 9.5-11 x 5-6 µm, úzko mandľovité, slabo bradavičkaté.
Rastie v bohatých brezových a listnatých lesoch; zriedkavý. Ref.: HRY15, KS24, FLO, BRA12, JEC2B.
Tento zriedkavý druh je charakterizovaný bledým sfarbením, obzvlášť na mladých plodniciach, jasnou alkalickou reakciou a úzkyni mandľovitými výtrusami. Klobúk sa postupne sfarbuje do tmavších odtieňov pripomínajúcich surové zemiaky. Je takmer neodlíšiteľný od bledých foriem Cortinarius balteatocumatilis, ktorým chýba modrý pigment (mali by sme skontrolovať hýfy pokožky, ktoré sú širšie, typicky >4 µm). Porovnaj
Cortinarius corrosus, ktorý má silnejšie obrúbenú hľuzu a výrazne lepkavý klobúk, a C. fraudulosus (vyššie), ktorý má slabšiu alkalickú reakciu a výrazne dlhšie výtrusy.
Cortinarius areni-silvae Brandr., rastúci s borovicou [Tabuľa 7], má výrazne menšie výtrusy (7.5-9.5 µm dlhé) a má zlatožltú alkalickú reakciu na plachtičke hlúbika (viď BRA12; Storuman, Skogskyrkogárden). [Geneticky bolo zistené, že patrí do sekc. Multiformes.]"
V I.F. je pod názvom Cortinarius balteatoalbus var. areni-silvis.
Syn. Cortinarius Arena-Silva (Brandrud) Brandrud je v Dánskom červenom zozname vedený ako ohrozený druh, známy zo smrekových plantáži s piesočným podložím. Zatiaľ bol nájdený na piatich lokalitách.
Reagovať na správu
Len doplnim
Sp 9-10.5 x 5-5.5 μm, irregularly amygdaloid to ± citriform. Cap 40-100 mm, hemispherical to convex, with involute margin, often completely dry, whitish cream at first, soon becoming
± ochraceous; gills narrow, crowded, greyish white; stem 40-70 x 10-30 mm, clavate or with a rounded bulb, whitish cream; flesh whitish. Sp finely verrucose; cap cuticle simplex. With thermophilous deciduous trees such as Corylus and Fagus on rich soil, more rarely with Picea in plantations; autumn; rare in temp.-hemib.; FI (DD), NO (EN), SE (NA). – CFP D21.
Cortinarius balteatoalbus Rob. HenryKey
Reagovať na správu
Myslím, že tak ťažký rod ako sú pavučinovce by si
veru zaslúžil aj " protivníka " ťažkého kalibru .
Pane ,Vy ste vhodný kandidát na súboj s týmto rodom ,
Vaše dlhoročné nasadenie a nezlomná vytrvalosť by
určite hodne pavučinovcov odhalila .
Reagovať na správu
Popis síce nemám, ale včera konečne došiel ten guajak . Ešte ho testujem, či je to naozaj on, ale nemal som nijaký pavučinovec na skúšku, tak v pondelok to skúsim v múzeu na nejakých exsikátoch. Ale na plávkach dnes fungoval.
Reagovať na správu
Za tú mravenčiu prácu si zaslúžiš také úspechy a my ostatní sa vezieme s tebou
Reagovať na správu
Ďakujem, no ono sa to len tak zdá. Pán Dr. Borovička ma požiadal o exsikát a ja som mu ho poslal a bol taký láskavý že ma o výsledkoch svojej práce informoval.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Pavol Kešeľák
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
15. 08. 2011, Veporské vrchy, Stará dolina, okolie chaty Boldiška, cca 650 mnm, asi 4 km Z od obce Dobroč.
Popis:
Celková výška plodnice 65 mm.
KLOBÚK: priemer 70 - výška 13 mm, stredový, plochý v strede s tupým hrboľom, aj vtlačený, okraj nadol zahnutý s presahujúcou pokožkou, svetlejší ako stred klobúka.
POKOŽKA: matná, pod lupou šupinkatá, farba žlto-tehlovo-škoricovo-hnedá? (viď foto), po vysušení perleťová svetlo hnedá,
LUPENE: krémovo-hnedej farby (viď foto)po vysušení tmavo-škoricovo-hnedé, nerovnaké vystriedané kratšími, povrch hladký, ostrie vyblednuté, celistvé, tvar rovný, odsadené? (viď foto),
FARBA VÝTRUSNÉHO PRACHU: kakaovohnedá.
SPÓRY: namerané vo vode S = 6,75 - 9 x 3,75 - 5; Q = 1,45 - 2,06 [~ 7,56 ~ 4,38 ~ 1,72] (50) (viď foto OBR 300651 ).
Hlúbik: valcovitý, 50x20 mm, nevylomiteľný, báza zahrotená až mierne koreňujúca, farba belavá až svetlohnedá (viď foto), kortína svetlohnedej farby (viď foto).
DUŽINA: svetlo-smotanová, po vysušení žltohnedá, vôňa nevýrazná (zeleninová), po vysušení príjemná hubová, chuť mierna.
CHEMICKÉ REAKCIE: na vysušený povrch klobúka KOH = tmavo-červeno-čokoládovo-hnedý, FeCl3 = po dlhej chvíli zeleno-hnedá., felol = tmavohnedá, AgNO3 = neg.
Rástla: v smrečine na opadanom ihličí. OBR 300652 OBR 303276 OBR 367268 . Najbližšia obec: Dobroč. Lokalita: Veporské vrchy, Stará dolina, okolie chaty Boldiška. Typ lokality: smrekový les. Substrát: Na zemi v ihličí. Nadmorská výška: 650 m s.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov (POZOR! Spoľahlivá identifikácia tohoto druhu je možná len podľa mikroskopických znakov)
Identifikoval Pavol Kešeľák (Ešli)
Exsikát existuje
Herbár: Pavol Kešeľák (Ešli) 61-1; Dr. Jan Borovička (Jan Borovička); BRA CR30460
Ďalšie informácie:
ID: 300647; Zverejnené: 05. 11. 2011
Zaradené:
Ďalšie fotografie