jelenkovka pálčivá
Hydnellum peckii Banker
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
02. 08. 2011, Považská Bystrica
Popis:
Niekoľko kusov rástlo hneď vedľa lesného chodníka na svetlom mieste v smrekovom lese v machu alebo tesne vedľa neho. Nadmorská výška nálezu približne 300 m n. m.
Pri potulkách ihličnatými lesmi s trochou šťastia môžeme vzácnejšie naraziť na vzhľadovo krásnu hubu, ktorá sa volá jelenkovka pálčivá. V mladosti pripomína smotanu pokvapkanú ríbezľovým alebo jahodovým sirupom.
Tvar jelenkovky je ťažšie opísať, pretože dosahuje rôznych, často až netypických tvarov. Klobúk jelenkovky je v mladosti klenutý, postupne sploštený, navrstvený, hrboľatý s početnými priehlbinami a dierami. Keď je vo svojej plnej kráse, je to pastva pre oči. Jelenkovka je nápadná a ľahko rozpoznateľná tým, že v mladosti na povrchu klobúka, ktorý je inak čisto bielej, alebo belavej farby, roní sýtočervené kvapky, ktoré postupne stečú alebo uschnú. Kvapky obsahujú hubový pigment, ktorý sa nazýva atromentín, ktorý znižuje zrážanlivosť krvi. Pri stárnutí plodníc sa mení aj farba klobúka na červenohnedú, hrdzavohnedú až miestami čiernu.
Aj napriek tomu, že sa zdá, že rastie prisadnuto zo substrátu, nie je tomu tak. Tak ako aj mnohé iné huby, aj jelenkovka má krátky hlúbik, ktorý je valcovitý, jemne plstnatý, červenohnedej alebo hrdzavohnedej farby, ale nenápadný. U starých plodníc dosahuje hlúbik výšku aj niekoľko centimetrov a vtedy je viditeľnejší.
Keď jelenkovku pootočíme, zistíme, že na spodnej strane klobúka sa husto vedľa seba nachádzajú belavé ostne (alebo teda ihličky), ktoré stárnutím naberajú hnedastú farbu.
Po rozrezaní je dužina jelenkovky korkovitá, ružovkasto alebo hrdzavohnedá. Pri jej ochutnaní sa dá ľahko zistiť, že názov jelenkovka pálčivá nie je vymyslený len tak, pretože dužina tejto huby je silne pálivá.
Ak by ste chceli vidieť túto krásnu a menej častú hubu, treba hľadať v smrečinách a v borinách (často aj vo vyššie položených polohách). Rastie jednotlivo alebo skupinovo od augusta do novembra, no často ju možno nájsť aj skôr a vo väčšom počte. Videl som v lese aj desiatky plodníc, no boli už staré.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 294577; Zverejnené: 24. 09. 2011