Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Jarka pridávam štandardný aspoň myslím Poniklec, ktorý má kvety rôznej farby - v závislosti na stupni rozkvitnutia. Ten prvý bol ešte viac odlišný, lebo iba začínal rozkvitať.
Reagovať na správu
Igor, ďakujem, rozhodne to nie je Poniklec veľkokvetý, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o vzácny Poniklec slovenský, Pulsatilla slavica - http://rostliny.nikde.cz/view.php?cisloc..., alebo Poniklec jarný, Pulsatilla vernalis - http://rostliny.nikde.cz/view.php?cisloc..., pozri a ja sa ešte doma večer budem snažiť získať nejaké ďalšie informácie v literatúre. Buď taký dobrý, mohol by si mi presnejšie označiť lokalitu, kde si tieto poniklece našiel, cez víkend by som sa rada išla tam pozrieť.
Reagovať na správu
Lokalita je to vskutku zaujímavá - skalka u mojich rodičov. Ale Poniklec je to normálny - ukradnutý z prírody a namnožený. Ak sa chceš pozrieť, veľmi rád Ťa privítam, ale teraz idú všetci na chatu na Podsuchú (Ružomberok). Každý rok však máme nové Poniklece zo semiačok. Môžem Ti nejaké semiačka priniesť. Na ďalší víkend by sme už mali byť doma, len neviem, či ešte budú kvitnúť.
Reagovať na správu
Ja som tiež do skalky nanosil z prírody veľa rastlín, napríklad aj fialky, skalnice, rozchodník či papraď a všetkému sa darí.
Reagovať na správu
dobre, ozvem sa ti, zatiaľ ďakujem za odpoveď
Reagovať na správu
Jarka, pozeral som tie Poniklece, ale sú to na tých stránkach len také malé zakrslé rastliny. Tie naše sú pomerne vysoké. Ešte si to overím. Ale musím ich vidieť naživo. Možno čosi nafotím, z čoho by sa to dalo identifikovať. Ani ma nenapadlo, že by to bol nejaký zvláštny druh.
Reagovať na správu
Ani ten jarný to nebude.
Reagovať na správu
veru tak, nebude to ten jarný, ešte by to mohol byť Pulsatilla vulgaris - obyčajný
Reagovať na správu
Ja si myslím, že že by to mohol byť aj Poniklec otvorený (Pulsatilla patens (L.)Mill.), ten sa vraj ale vyskytuje v Slovenskom krase...
Reagovať na správu
Pre správne určenie je potrebné vidieť aj minuloročné vyschnuté listy. Jedna sekcia -Pulsatilla grandis, subslavica a slavica - sa líšia práve týmito listami. Dá sa povedať, že grandis ich má ako mrkva (4-6 poschodí bočných vetvičiek), slavica ako petržlen a subslavica, ktorý je pravdepodobne ich krížencom, má listy niečo medzi tým. Na jednej lokalite sa môže vyskytnúť aj viac druhov a tie sa navzájom ďalej krížia.
Poniklece sú dobre spracované vo Flóre Slovenska. Kedysi som sa o ne viac zaujímal. Mám aj dizertačnú prácu, ktorú vypracoval jeden nemecký autor a ktorý vychádzal z osobného prieskumu Slovenska. Je celkom zaujímavá.
Reagovať na správu
veľmi pekne ďakujem za pravdepodobne jedinú možnosť, ako od seba tieto druhy odlíšiť. presne tak, ako si napísal, aj ja sa stretávam na jednej lokalite s viacerými druhmi, ktoré sa od seba líšia minimálne. tento kľúč by mal byť dobrou pomôcku, super...
Reagovať na správu
Ak sa dobre pamätám, tak P. patens by mal mať tie poschodia (tuším sa to volá internódiá) úplne zredukované, takže bočné lístky akoby vyrastali z jedného miesta. Ale toto si musím overiť v knihe už sa nepamätám.
Reagovať na správu
Pri Hanušovcisch n/T na dvoch lokalitách rastú belokvitnúce jedince P. grandis. Vyskytujú sa ej svetlomodré jedince.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.