asi to bude niektorý z chriapačov...
Reagovať na správu
Niečo podobné je známe aj z oblasti Rusoviec. Niekto to považuje za vyblednutý chriapač pieskomilný - Helvella spadicea, no sú aj názory, že sa jedná o nejaký iný druh chriapača.
Reagovať na správu
My si tu v okolí Bratislavy nad týmto hnedým (teda ak je to on) chriapačom lámeme hlavu už niekoľko sezón. Od roku 1995 sa tu po mnohých desiatkach rokov začali rýchlo objavovať stále nové lokality Helvella spadicea (dovtedy známy len z 50-tych rokov z Čenkovskej stepi v okolí Komárna). Od polovice 90-tych rokov v Bratislave a okolí pribudlo minimálne 8 lokalít. Ja som tiež jednu z tých lokalít vypátral v roku 2002. V marci toho roku boli na Dunaji záplavy a keď voda opadla, vybral som sa koncom apríla (30. 4.) na miesto, ktoré bolo ešte mesiac predtým pod vodou, s nádejou, že ešte nájdem nejaké Morchelly. Pri Dunaji je najhojnejšia Morchella semilibera, ktorá tu rastie hromadne, asi tak ako Verpa bohemica, keď sa ju podarí vypátrať. Počas tejto vychádzky k Dunaju som si všimol, že na breh bol riekou naplavený piesok. Asi nikdy nenájdem vysvetlenie na to, čo sa udialo, ale v jednom momente, keď som kráčal 50 metrov od brehu, smerom po prúde Dunaja, som sa zastavil, pretože mi napadlo, že ten naplavený piesok predstavuje vhodný substrát pre chriapač, ktorý som predtým videl v Červenej knihe. Otočil som a o 90 stupňov a išiel som bližšie ku brehu, kde bolo toho piesku viac. Neprešla ani minúta a v piesku som uvidel niečo kučeravé, čierne, ale bol som pesimista a považoval som to za suchý list z topoľa. Ale našťastie som nebol až taký lenivý a pozrel som a bližšie, či náhodou... a bol to on - chriapač pieskomilný. Typický černastý klobúk, belavý hlúbik. Následne som sa trochu porozhliadol po okolí a našiel som aj ďalšie plodnice [13000] . V ďalšom roku sa na tom malom mieste neobjavila žiadna plodnica H. spadicea a namiesto toho tam vyrástlo niekoľko plodníc Verpa conica OBR 716 . Pokiaľ ide o ten hnedo sfarbený chriapač, rastie v rovnakom období, často v blízkosti H. spadicea na pieskoch, no plodnice sa našli už aj priamo v listnatom lese s primiešanou borovicou, ktorej sa tu pri Dunaji dobre darí. Farebne to vyzerá na iný druh, pričom morfológia plodníc je rovnaká, čo ma viedlo k úvahe, či sa nejedná len o slabú pigmentáciu parafýz. Zatiaľ to nikto z miestnych mykológov - askomycetárov neurčil. Ak bude dobrá sezóna na Helvelly, asi taká, ako v roku 2004, skúsim ich (čierny a hnedý) porovnať pod mikroskopom. Možno objavím nejaké rozdiely.
Reagovať na správu
Ano súhlasín s J.Č., jedná sa o Helvellu leucopus hnedá forma rastúca asi dva týždne po vyskyte typickej formy Helvella leucopus (=H. spadicea)
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.