Stando,krásny nález.Myslím,že niečo podobné som nafotil aj ja.Skúsim pridať foto.Prosím o Tvoj názor.
Reagovať na správu
Stando to je dosť ťažké určenie. Môže sa jednať aj úplne o niečo iné. Podobných druhov je veľa. Výtrusy sú veľmi podobné u väčšiny slizoviek a väčšinou okolo 10 µm, a guľaté, potom sa treba zamerať na capilitium. V tomto prípade by malo byť špiralovité a krátko špicaté. Dporučil by som buď Trichia sp. alebo Myxomycetes.
Okrem Trichie sa sa môže jednať aj o niečo z rodu Oligonema.
Reagovať na správu
Oldo, ale měla opravdu menší výtrusy a jemně síťnaté. Capilitium bylo spirálovité. To že by to měla být ona mi bylo potvrzeno i odborníkem, který se specializuje na hlenky. Mám ji focenou i v roce 2007.
Reagovať na správu
skoro všetky sú guľaté a majú okolo 9,10,11 µm, a capilitium majú tiež špiralovité. Niektoré hlenky sa dajú určiť bez problémov, ale niektoré sú problematické. V podstate je to na tebe, ty si určovateľ. Ja som len podotkol, že sa môže jednať aj o iný druh.
Reagovať na správu
Ono je ale docela pravděpodobné, že se jedná o Trichia scabra. Je nyní velmi hojná. U nás tak hojná, že ji již ani nefotím. Nefotil bych nic jiného. Takových 50 až 80 kolonií jsem letos již viděl. Ona ta hojnost vyplývá především z toho, že se jedná o druh, který roste pozdě na podzim i přes mírnou zimu a na lokalitách velmi dlouho přetrvává.
Pro určení druhu je rozhodující, že kapilicum je jemně ostnité, je zakončeno krátkým hrotem a spirál na kapiliciu je více než 2-3. Spirálovitě stočené kapilicum mají všechny Trichie, Hemitrichie i Metatrichie. Síťka na výtrusech u Trichia scabra je jenom nevýrazná a je vidět jen při pozorování při velkém zvětšení a s imerzním objektivem a to jenom někdy. Pokud to mělo na výtrusech dobře vyvinutou síťku, tak to nejspíš nebude Trichia scabra, ale třeba Trichia favoginea. Velikost výtrusů u většiny hlenek není rozhodujícím znakem a nic neříká.
V atlasu je málo mikrofotek tohoto druhu, proto jich tam hned pár přidám.
Reagovať na správu
Stando Dalibor potvrdil, len moje slová. A z toho snímku čo si dal sa naozaj nedá s presnosťou určiť či sa naozaj jedná o T.scabra. Podľa mňa to je len pravdepodobné určenie, tak ako som písal v predošlej odpovedi. Mne sa jedná o to, aby fotky v atlase boli 100 percetne určené. Určite sú aj v atlase zle zaradené fotky, ale postupne sa ich snažíme poodstraňovať. Preto takáto diskusia. A o hubách by sa malo diskutovať, nie ?
Reagovať na správu
Oldo, já si stojím za tím, že je to ona. Takže jestli to vadí v atlase, tak si je nechám pouze v galerii. Alespoň Tě to nebude dráždit.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.