Super porovnanie i popis. Helvella confusa som pravdepodobne našiel, ale považoval som ho za Helvella acetabulum, tak som ani nefotil.
Reagovať na správu
Otázky:
1. Je táto Helvella solitaria to, čo sa označuje aj ako H. queletii Bres., teda druh, ktorý patrí do sekcie Macropodes Dissing?
2. Je táto Helvella confusa to, čo sa označuje aj ako Helvella solitaria P. Karst. ss. Dissing, patriaca do sekcie Leucomelaenae Dissing?
3. Má Helvella confusa técium v mladosti sfarbené do sivokrémova?
4. Môže mať Helvella acetabulum (L.: Fr.) Quél. técium v mladosti sfarbené v rovnakých odtieňoch ako Helvella confusa, alebo musí byť už vtedy hnedo sfarbené (teda nie sivokrémové)?
5. Ktorý názov sa aktuálne preferuje pre podobný druh s brvitým hlúbikom a vonkajšou stranou apotécia? H. villosa (Hedw.) Dissing et Nannf., alebo H. chinensis (Velen.) Nannf. et L. Holm.?
Reagovať na správu
odpíšem ti večer, teraz nestíham
5. v rýchlosti, nomeklatoricky je správne meno Helvella fibrosa. H. chinensis a villosa sú synonymá, pričom H. villosa je považované za mladšie homonymum pre iný druh
Reagovať na správu
Helvelly určujem podĺa Haffnera 1987.
1. Helvella solitaria je to isté čo H. queletii Bres. Hafner má čiastočne iné členenie sekcií, dáva ju do sekcie Solitaire, kde definíciou sekcie je valcovitý hlúbik a fibulárna - "dvojprípojková" báza vreciek. haffnerova sekcia sa čiastočne kryje s Dissingovou Macropodes.
2.Helvella confusa patrí do sekcie Leucomelaenae, má obrátene kužeľovitý hlúbik a jednoduchú bázu vreciek. podľa Haffnera je Helvella solitaria P.Karst. nemá s Helvella confusa nič spoločné.
3. Helvella confusa má v mladosti tmavohnedé až čiernohnedé técium, aj so sivým odtieňom, nie sivokrémové.
4. Helvella acetabulum má hnedé odtiene na téciu
5. Helvella fibrosa je pomerne nedávno vynesené meno na svetlo božie. Ešte asi ini nieje v IF. Riešil to Korf.
Reagovať na správu
Pěkné porovnání. Chtěl jsem něco podobného vyfotit ve srovnání Helvella confusa a Helvella leucomelaena, ale ty už byly hodně přerostlé.
Reagovať na správu
perfektná štúdia,
svoj prvý nález chriapača som považovala za nález čiašky, tých je teraz v lese neúrekom, na rozdielnosti ma upozornil Peter Filipovič, myslím, že Ti aj zaslal položku chriapača, ktorý som našla
Reagovať na správu
super popis i porovnanie - veľmi dobrá pomôcka najmä pre nás hubárskych laikov
Reagovať na správu
Výborné porovnanie,skvelá práca.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.