Pavle, môžeš mi poslať položku?
Reagovať na správu
tieto plodničky vyzerajú, že rastú z dreva
Reagovať na správu
Ano, některá plodnice rostla z kořene smrku jiné ne. Také se od Pseudoplectania nigrella liší makroskopicky. Barva byla světlejší a u některých plodnic byl náznak třeně. Ochlupacení se nám taky úplně nezdálo. V okolí jsou i jedle, proto padlo okamžité podezření na Pseudoplectania melaena. Mikroskopoval to L. Tmej a určil to takto, ale stejně jsem chtěl určení potvrdit, protože s tímto druhem nemá zkušenosti. Budu rád když budu moci zaslad položku
Reagovať na správu
Tak to som teda zvedavý aj ja.
Reagovať na správu
Ďakujem za položky, všera prišla pošta.
Je to isto Pseudoplectania nigrella. Sedia všetky znaky. Parafýzy sú priame, len výnimočne na vrchole kolienkaté. Vo vreckách sú výtrusy a drobné priečne situované zrniečka umiestnené tak, že je zrejmá poloha vonkajšieho blanitého obalu výtrusu. Toto je nový taxonomický znak na výtruse viditeľný len za čerstva ale vo vrecku sa to dá vidieť aj na exikáte.
Plodnice sú bez hlúbika a na báze je hustý porast chlpov. Pri Pseudoplectania melaena je vyslovene hlúbik aj keď niekedy veľmi krátky a zásadne voĺným okom holý.
Pseudoplectania nigrella rastie v ihličí, v ihličí s machom, na značne rozloženom dreve smrekov, smrekových šiškách, dokonca aj na starých niekoĺkoročných spáleniskách a na hrubej vrstve odumretých machoch, ktoré tvoria hrubé koberce.
Reagovať na správu
farba técia je tmavohnedá až čiernohnedá. Je možné, že svetlekšie plodnice tvorí na zatienených miestach. mám skúsenos´t napr. s pachyella babingtonii, že na slnku vo vysokých polohách tvorí takmer úplne čierne plodnice, v baniach čisto biele.
Reagovať na správu
Pavle, až teraz som spočítal koruny na známkach, pošta je drahá ako prase, ďakujem ešte raz
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.