hnojník úbohý
Parasola misera (P. Karst.) Redhead, Vilgalys & Hopple
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.10.2009 18:25
Áno, je to Coprinellus. Na truse ich je viac druhov, takže bez mikroskopu to presnejšie nepôjde. U nás som z tejto skupiny našiel a opísal C. ephemerus, čím však nechcem tvrdiť, že je to on.
shimie atlasár, moderátor 18.10.2009 22:38
No ja neviem ci su zrele, su take ako vidis na obrazku.
A co toto:
http://img10.imageshack.us/img10/8628/zz...
Neviem ci sa jedna o to iste. Mam to rozdelit, alebo poslat spolu?
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.10.2009 22:42
Vidím, že to pre tú drobnú veľkosť nebude jednoduché. Predpokladajme, že by som v exsikáte našiel tú zrelú plodnicu. Aká je záruka, že je to to isté ako tie mladé?
shimie atlasár, moderátor 18.10.2009 22:54
Aka je zaruka...
To keby som vedel, tak sa ta nepytam. Ja ti to rozdelim, ale ta mala ked uschne, zostane z nej len mala spinka, ani neviem ako ti to poslat, aby si to nasiel.
shimie atlasár, moderátor 19.10.2009 00:01
Zajtra ti to poslem v jednom obale (od kinder vajca) budu obe suche huby. Ta mensia je naozaj ako spinka, tak davaj pozor ked to budes otvarat.
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 20.10.2009 22:34
Výborná robota, chlapi! Inak, mám nejaký hnojník (konečne!) z nedele, z rozkladajúcej sa lipy aj ja, čo ma tak teda zaujal, tak Ti ho asi čím skôr pošlem. Čo keď... Johny, pošli mi prípadne vhodnú adresu cez SS.
Tchert atlasár 31.12.2009 20:50
Teším sa z takýchto nálezov aj z pakov, čo pchajú nosy do houna. Ako ja
A Bear Grylls z nich navyše vyberá chutné škrkavky, zbytky hrozienok a pandráv, čo tvor nestrávil. Jednak nemusí škrkavky kupovať v škrkavkárskom obchode a nemusí ani rýľovať vinohrad, aby sa dostal k pandravám. Proste, niekto vie šetriť...a potom si odcestuje kam chce a tam sa znova kŕmi zvratkami a všelijakým bordelom. Ale o tom až nabudúce
shimie atlasár, moderátor 9.1.2010 19:37
Pozeravam to, ale nejak sa mi cely Bear zhnusil, vsetko pozna vsade bol, na vsetko ma odpoved, aj ked nie vzdy pravdivu. Najma v tych novych castiach. Kde mu uz musia davat pod trigovicu zachrannu vestu, aby sa chudak neutopil. Bolo to v casti co na konci skocil do rieky ruksak do ktoreho dal tenku bundu a igelit pouzil ako zachranne koleso a akoze hodinu splavoval rieku ktora mala 4 stupne. To je navod ako sa zadrbat a nie prezit.
Tchert atlasár 10.1.2010 08:18
Zásadou č. jedna je zostať suchý. A nohy v teple. Ten drbson ale využije každú možnosť ako sa namočiť, brodiť v topánkach, alebo splavovať oblečený. A potom tak nocovať. Ak je toto návod na prežitie, tak ja som anjel kua
A trhať pstruha zubami, hoci má kudlu a firesteel je asi výplod zdrogovaného dramaturga. No a tie sračky čo požerie a zapije vlastným močom, prípadne šťavou z bachora zdochnutej ťavy - mňamka. Ale...asi vie, za čo to robí, humusák jeden
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 20.10.2009 18:45
Zmikroskopované. Bol by som rád, keby sa jednalo o to isté, čo na tej fotke dospelej plodnice. Začnem tak trochu miernejšie - bolo by dobré tento hnojník fotiť, sledovať, prezbierať, "vyžmýkať" z toho, čo sa len dá. Keďže nechcem znehodnotiť celú položku, ktorá je už aj tak dosť malá, pracoval som len s nepatrným kúskom. To, čo som uvidel ma šokovalo - veľké výtrusy cca 20 x 10 mikrometrov, aké sú raritou medzi hnojníkmi a konkrétne z Coprinellus ich má len C. sassii, udávaný z konského hnoja. Ak by som mal pracovať len so známymi, opísanými druhmi, toto by bol už len podľa výtrusov a dvojvýtrusných bazídií jasný kandidát. Nie je však vylúčené, že to môže byť celosvetovo nový druh pre vedu, keďže som pochopiteľne nesledoval všetky znaky. Radšej som však pre túto chvíľu opatrný.
Coprinellus sassii rastie, ako som už spomínal, na konskom truse, ale aj na hnijúcej slame. Mykológ K. Uljé, ktorý sa asi najviac angažoval v hnojníkoch (žiaľ už nežije), dokonca tvrdil, že je preňho tento druh neznámy a vychádza len z opisu od autorov Lange & Smith, ktorí uvádzajú práve tie veľké výtrusy na dvojvýtrusných bazídiách. Na základe tohto opisu Uljé považuje C. sassii za dobre definovaný druh, preto ho aj uviedol na svojej stránke. http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-...
Všetky ostatné druhy z rodu Coprinellus majú oveľa menšie výtrusy, vrátane C. bisporus, ktorý sa zhoduje dvojvýtrusnými bazídiami.
Osobne som našiel niečo veľmi podobné na okraji spáleniska, kadiaľ často prechádzajú kone. Môj hnojník mal tiež veľké výtrusy a dvojvýtrusné bazídiá, no položku som úplne znehodnotil pre účely diplomovky. Tým pádom tvoj zber je momentálne zrejme jediný na Slovensku, rovnako tak vzácna je i fotka.
Gratulujem k mimoriadne zaujímavému nálezu a verím, že tento druh budeš dokumentovať a sušiť, lebo na svete je fakt minimum materiálu.
P. S.: Ak si nedal dotku toho dospelého na stránku, poprosil by som.
shimie atlasár, moderátor 20.10.2009 21:53
Hlavne Jancimu treba dakovat za urcenie, bez neho by to bola len mala hubka na ho.ne, ktora by zostala bez povsimutia.
shimie atlasár, moderátor 20.10.2009 21:34
Janci neratal som ze budes taky rychly. Si ma potesil. Ani sa mi nechce verit ze sa jedna o nieco tak vzacne. Inac mam este jednu fotografiu huby ktora rastla tiez na tej istej kope, ale bola uplne ina ako vsetky ostatne, preto som jej nevenoval pozornost. Jedna sa o tuto hubu, vdaka ktorej som nasiel aj tie ostatne. Bola najvacsia okolo 5 cm, hlubik velmi krehky, povrch klobuka lepkavy.
http://img96.imageshack.us/img96/2559/im...
http://img96.imageshack.us/img96/5008/im...
Zajtra tam pojdem pozriet a budem ta informovat.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 20.10.2009 22:30
Klasika, Panaeolus, ale z fotky sa nedá presne určiť. Tieto huby zvyknú rásť na hnoji spolu s hnojníkmi.
Janisto správca galérií, atlasár 20.10.2009 20:12
motorku má,aj vzťah k hov..m,to som rád. Má to po mne VŠP Nitra.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 21.10.2009 18:27
Škoda, že to rastie na truse, je to malé a nejedlé. Inak by si mal isto dvojnásobok hlasov.
mino31 správca galérií, botanik, atlasár 21.10.2009 19:24
hmm toto mi pripomenulo tie hnojniky co mam pre teba odlozene...
IgorK atlasár 21.10.2009 20:25
presne tak, hlasy vobec nie su podstatne! btw., necakal som, ze to povie prave Jano. zakazme bodovanie a bude hotovo.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 22.10.2009 00:18
Mne nejde o hlasy, ja som na celé hlasovanie alergický, išlo mi o niečo iné.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 23.2.2011 20:47
Zrejme som mikroskopoval plodnicu iného druhu, ktorý nie je na tejto fotke. Toto bude zrejme Parasola misera. Tá diskusia hore mala predsa len niečo do seba a toho som sa najviac obával. C. sassii si našiel tiež, ale toto asi nebude on. Až teraz som si uvedomil, že na takomto makre by boli vidieť cystidy na klobúku a tam žiadne nie sú. Keď sa prehrabem k položke, uvidím, či tam nie sú oba druhy.
shimie atlasár, moderátor 24.2.2011 18:36
Vdaka Janci, snad sa to podari vyriesit. A co vravis na tento?
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 25.2.2011 05:28
OBR 237771 a OBR 237773 by mohli byť predbežne z fotky naozaj C. sassii. Tam sú aspoň zreteľné tie cystidy na klobúku. Uvidí sa pod mikroskopom.
shimie atlasár, moderátor 25.2.2011 12:36
Tieto polozky nemas, urcovalo sa to makroskopicky. Konkretne tieto dve som fotil v roku 2010, prvy nalez bol v roku 2009.
shimie atlasár, moderátor 26.2.2011 12:38
Polozky som ti posielal nen v roku 2009. Prvy krat dva kusky, zber bol priamo na luke a asi o dva - tri tyzdne cca 10-15 poloziek, dopestovanych doma. V roku 2010 smom ti pisal ss, ze som znova na tom mieste nasiel hnojniky a ze ci mozem dat nazov sassii, napisal si mi ano. To sme ale nevedeli o tejto chybe. Mam to povyhadzovat z atlasu a prepisat vsetko na sp? Pripadne maozem prepisat nazov na Parasola misera ? Hlavne u tych co su makroskopicky uplne rovnake. Konkretne:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php? ...
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php? ...
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 3.3.2011 23:36
No a záhada je vyriešená. V obale z Kinderka sa nachádzali dva rozdielne druhy. Za predpokladu, že drobná plodnica, ktorú som si predtým nevšimol, je tá istá ako na tejto fotke, v tom prípade je to Parasola misera. Napriek ešte nezrelým výtrusom sa to dalo vydedukovať napr. z ich približnej veľkosti + stavby pokožky klobúka. Druhá plodnica v zásielke, zrelá, obsahovala úplne iné výtrusy, viac ako dvojnásobne veľké, elipsoidné, čo poukazuje na Coprinellus sassii, ktorý som predtým mikroskopoval. Len neviem, či sa jedná práve o tú plodnicu, ktorá je na fotke z externého linku. To vieš len ty. Ak áno, potom to bude ten C. sassii. Môžeš napísať L. Hagarovi, že sa to podarilo vyriešiť a uveď tie opravy.
shimie atlasár, moderátor 4.3.2011 09:29
Janci vdaka.
Podla toho co si pamatam by sme to mohli spravit nasledovne, nech je to to 100 % v poriadku.
C.sassii:
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
Parasola misera:
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
Vsetko ostatne by bolo dobre dat ako sp.
Tieto su identifikovane len makroskopicky:
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
V tomto pripade by som na 99% povedal, ze sa jedna o starsiu plodnicu Parasola misera, ale pre istotu sp.
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
Toto tak isto neviem, treba dat sp:
http://www.nahuby.sk/obrazok _detail.php?...
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.3.2011 18:21
Úplne súhlasím. Už len zariaď, aby sa v pripravovanom atlase ocitli so správnymi menami.
shimie atlasár, moderátor 4.3.2011 18:34
Este raz to upresnim s polozkami.
Dna 18.10.2009 som fotil dva hnojniky, ktore som zobral, ususil a nasledne poslal v prvej varke. Jedna sa o:
http://images.graphic4 life.net/images/e6...
O tri dni neskor 21.10.2009 som spravil tieto fotografie, nieco z toho mohlo skoncit ako polozka v druhej varke. Do druhej varky isli este polozky dopestovane za cely nasledujuci tyzden, ktore som uz nefotil:
http://images.graphic4 life.net/images/6k...
shimie atlasár, moderátor 4.3.2011 18:40
100% urcene su:
OBR 175926
OBR 176375
OBR 176297
A ja tebe dakujem.
Janisto správca galérií, atlasár 9.3.2011 18:22
dali ste to do poriadku to je fajn. Až teraz si uvedomujem aké je dôležité sa venovať tým položkám zodpovedne.Ľahko sa stane omyl,aj ja som mal problémy správne roztriediť hubky veľmi podobné,hlavne keď rastú na tom istom substráte.
Dodatočne gratulujem Ďuri k nálezu Parasola misera
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
18. 10. 2009, Hubina
Popis:
Huba rastla na luke, na konskom truse, Velkost do 2 mm.
Na jednej kope sa nachadzal niekolko desiatok plodnic vo velkosti od 1 - 2mm. Na tej istej kope boli aj vacsie huby vo velkosti cca 2 cm. Neviem ci sa jedna o tu istu hubu:
http://img10.imageshack.us/img10/8628/zz...
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Mgr. Ján Červenka (J. Č.)
Exsikát existuje
Herbár: herb. J. Červenka
Ďalšie informácie:
ID: 175926; Zverejnené: 18. 10. 2009, Model:Canon EOS 1000D; Clona:f/18.0; Čas:3/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:100/1mm