Přikláním se k variantě starého hřibu koloděje, nebo hřibu plstnatého. teoreticky by to mohl být ještě Boletus fechtneri ?
Měla plodnice síťku, oxidace dužniny byla jaká ?
Reagovať na správu
Podrobne som plodnicu neskúmal,nechcel som ju zbytočne poškodiť,pri fotografovaní som si myslel, že ide o B.luridiformis var.discolor.Po kontrole s literatúrou som zistil, že ten má okrové ústie rúrok a pre mňa sa najviac približuje k danému určeniu.
Farba dužiny prechádzala od zeleno modra do tmavo modra až sivo modra a čo ma prekvapilo/málokedy to robievam/,veľmi príjemná chuť dužiny,ktorá nehorkla ani po dlhšom čase.
Plodnica bola veľká,ale nie prestarnutá, S.plstnatý to podľa mňa nebol a H.striebristý ma ani nenapadol, i keď tie tam občas nachádzam.
Reagovať na správu
Suhlasim s Miksikom - hlubik je dost cerveny, rurky maju trochu oranzovy odtien.
Reagovať na správu
Taktéž souhlasím s Mikšíkem. Podobný jsem našel a nakonec to byl starý koloděj.
Reagovať na správu
Vzhľadom k tomu,že ani zďaleka nemám také znalosti a skúsenosti,opravím to na hríb a uvidím,či tam ešte niekedy niečo podobné vyrastie.
Ďakujem za pomoc .
Reagovať na správu
Michal to dal na dva druhy,(B. fechtneri považuji v tomto případě jen za velmi okrajovou záležitost), dobrá ale můj odhad dle fotografie je X. subtomentosus.
Reagovať na správu
X. subtomentosus nepripadá do úvahy!
Dnes som si dal deň, na potvrdenie-nepotvrdenie tohto tvrdenia.
X.porosporus,chrisenteron,ferrugineus ani subtomentosus nepripadajú do úvahy ani kvôli zmene farby dužiny ani kvôli chuti! Tá je u nich dosť nahorknutá až nepríjemná.Kvôli chuti to nieje ani B.luridus-je trocha kyslasto nahorknutá.B.Queletii a luridiformis sa mu vôňou a chuťou podobajú,ale majú okrové ústie rúrok.Zostáva mi B.fechtneri,ten som dnes nenašiel,ale podľa popis chuti,vône a farebných zmien súhlasí.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.