Ako je to s týmto taxonom, v atlase pod týmto názvom sú zlúčené dva druhy, Helvella queletii a Helvella solitaria. Zaujímalo by ma, na základe čoho a vlastne prečo ich niekto chápe ako rozdielne druhy? Keď porovnám fotky Lrarových s ostatnými, tak vidím zásadné rozdiely na hlúbiku, kde nieje tak výrazne ryhovaný. Ja mám skúsenosti z výrazne dlhším a ryhovaným hlúbikom.
Reagovať na správu
V Nordic Macromycetes Vol. 1 sú uvedené dva druhy:
H. queletii Bres. zo sekcie Macropodes Dissing
Helvella solitaria P. Karst. zo sekcie Leucomelaenae Dissing
Teda podľa Dissinga sú to dva druhy. Podľa toho kľúča by ich však asi nikto nerozlíšil.
Reagovať na správu
Keď sa na tie plodnice pozerám ako nestranný pozorovateľ, zdajú sa mi všetky na jedno kopyto. Čo ma však upútalo, je rôzne sfarbenie prechodu medzi hlúbikovou časťou a čiaškou - u niektorých tmavé, u iných svetlé, ďalšia vec - chlpatosť hlúbika - na niektorých plodniciach (hlavne mladších) je viditeľná a tretia vec - spôsob a miera rebrovania hlúbika. Toto nie je rozdiel medzi dvoma druhmi, len poukazujem na znaky, v ktorých vidím zásadnejší rozdiel u jednotlivých nálezov.
Reagovať na správu
To je práve to, ten hlúbik je dosť rôznorodý. Myslím, že tá chlpatosť a rebrovanie je dosť zásadný rozdiel. U chriapačov z chvojnickéj lokality sa s chlpatosťou nestretávam, možno je to dospelosťou plodníc, ale ani u malých jedincoch som si to nevšimol.
Reagovať na správu
kde si k tomu došiel? Teda k tým hubám. Šak je úplne sucho
Reagovať na správu
No, taká "ridzoňovka" mi tu už dlho chýbala...
Reagovať na správu
Gratulujem k nalezu, Vilko!
Reagovať na správu
Ahoj Vilko, ozaj pekní "chrapúni".
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.