lúčnica granátovočervená
Hygrocybe punicea (Fr.) P. Kumm.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Čas a miesto:
29. 10. 2018, Javorníky
Popis:
Pár plodníc rástlo na kosenej lúke krytej stromami spolu s Hygrocybe calyptriformis a Clavaria zolingerii.
Hygrocybe punicea
Jedlý druh, ktorý ale nie je moc chutný.
Ekológia: Jedná sa pravedpodobne o najväčší druh z rodu Hygrocybe a z čelade Hygrophoraceae. Vyhľadáva pasienky, kosené lúky, či zarastené pasienky, vyhľadáva len dobre obhospodárované lúky. Rastie na nehnojených lúkach, často v spoločnosti iných druhov rodu Hygrocybe alebo s inými druhmi zo skupiny CHEG (Clavaria, Hygrocybe, Entoloma, Glossum). Často vyhľadáva lúky, kde rastie Hieracium sp., Plantago lanceolata, či Nardus stricta. Podobné lúky vyhľadáva väčšina druhov z rodu Hygrocybe, Cuphophyllus a Gliophorus.
Klobúk: Šírka klobúka nepresiahne 150mm, v mladosti je zvoncovitý, neskôr sa rozprestiera, je klenutý až napokon plochý. Často v strede klobúka má hrboľček. Je hladký, niekedy na okrajoch presvitajú lupene. Farba klobúka je červená, šarlátovočervená, krvavočervená, niekedy s oranžovými odtieňmi. Často sa na okraji klobúka vyskytuje žltý okraj. Napokon farba klobúka je žltohnedá až žltobiela, najmä keď už plodničky končia svoj cyklus alebo po mrazoch, kedy začne klobúk blednúť. Je lepkavý, či slizký.
Lupene: Farba lupeňov je svetlejšia ako farba klobúka, často sú žlté, krémové, či oranžové. Sú voľné, prirastené k hlúbiku ba dokonca môžu byť aj zbiehavé.
Hlúbik: Môže byť vysoký až 170mm, na priereze široký maximálne 20mm. Je valcovitý, môže byť žltý, žltooranžový, oranžovočervený, či až červený. Je vláknitý (dôležitý znak). K báze je často bielej, či žltobielej farby. Je suchý.
Dužina: Je bielej až žltej farby, nemá žiadnu chuť ani vôňu.
Zámena: Druh si ťažko možno zameniť s inými druhmi, je charakteristický najmä svojou veľkosťou a vláknitým hlúbikom. Do úvahy pripadá však pár druhov, ktoré majú podobné znaky, najmä Hygrocybe splendidissima, tá má však medovú vôňu, suchý klobúk a hladký hlúbik. Ďalším možným druhom zámeny je Hygrocybe coccinea, tá je menšia, často tvorí plodničky spolu s Hygrocybe punicea, má však hladký hlúbik, šarlátovočervený klobúčik. Podobným druhom je aj Hygrocybe aurantiosplendens, za ktorú môžu byť zamenené žlté plodnice Hygrocybe punicea, Hygrocybe aurantiosplendens je však veľmi zriedkavý druh, má však taktiež hladký hlúbik a líši sa aj menšími výtrusmi.
. Najbližšia obec: Veľké Rovné. Lokalita: Solisko. Typ lokality: kosená lúka. Substrát: na zemi, v tráve a machu. Nadmorská výška: cca. 800 m s.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Filip Fuljer (golgolik)
Exsikát existuje
Herbár: Herbarium Filip Fuljer
Ďalšie informácie:
ID: 688812; Zverejnené: 18. 11. 2018, Model:NIKON D5100; Clona:f/10.0; Čas:10/80s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:350/10mm (35mm ekvivalent: 52)
Zaradené:
Atlas húbAtlas chránených húbWaxcaps (Hygrocybe species)