prilbička mliečna
Mycena galopus (Pers.) P. Kumm.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Ceratiomyxa fruticulosa var. descendensRe: 12
JUDr. Michal Jamrich
13. 06. 2015
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
09. 06. 2015, Turzovská vrchovina
Popis:
Mikrosnímka cheilocystíd a výtrusov k nálezu zo dňa 9.6.2015 OBR 524413 , ktorý bol následne po overení zberom plodníc z danej lokality dňa 16.06.2015 a ich preskúmaní (na niektorých plodniciach už bolo vidno vytekanie bieleho mlieka po poškodení), určený ako Mycena galopus.
Pri prvom zbere pri absencií základného makroskopického znaku pre Mycena galopus (vytekanie bielej tekutiny po poškodení hlúbika, naopak tiekla z neho tekutina bezfarebná) boli mikroskopicky porovnávané možné druhy, ktoré prichádzali v danom momente do úvahy (Mycena abramsii, Mycena aetites, Mycena leptocephala) s tým, že pôvodné určenie vychádzalo aj podľa porovnania mikroznakov (charakter hýf v pileipellis, povrchových hýf na hlúbiku, veľkosti a tvaru cheilocystíd, veľkosti a tvaru výtrusov) na Mycena abramsii.
Pokiaľ som však pripustil možnosť, že absencia bieleho mlieka (a naopak vytekanie čírej tekutiny) bola spôsobená rastom plodníc vo vlhkom prostredí a ich ,,nasiaknutím“, do porovnania mikroznakov (nakoľko makroskopicky je tam veľká podobnosť) bola správne zaradená aj Mycena galopus (aj podľa charakteru biotopu). Mycena galopus je však v niektorých znakoch mikroskopicky zhodná (podobná) s Mycena abramsii. Navyše skúmané plodnice neboli mikroskopicky ,,predpisové“ pre jednoznačné určenie ako Mycena galopus (skôr veľkosťou a tvarom cheilocystíd aj výtrusov boli bližšie k Mycena abramsii). Po opätovnej návšteve lokality a preskúmaní nových plodníc dňa 16.06.2015 (makroskopicky a mikroskopicky) som dospel k záveru, že pôvodné určenie nebolo správne a ide o Mycena galopus. Aj mikroskopicky sa nové skúmané plodnice už zaradili jednoznačne do priemeru mikroznakov charakteristických pre Mycena galopus (dlhé a úzke cheilocystidy, ...) OBR 525486 .
Záver je taký, že rod Mycena je veľmi ťažký na určovanie všeobecne (aj na schopnosť mikroskopovania rôznych pozorovaných štruktúr a ich vyhodnotenie) a pri náleze plodníc, kde absentuje nejaký základný znak sa situácia ešte zhoršuje. Mycena galopus podľa mojich pozorovaní nemusí vždy viditeľne roniť biele mlieko po poranení hlúbika, a to ani v prípade, že sú plodnice čerstvé. Práve na mieste, kde je nadbytok vlahy môžu plodnice roniť číru tekutinu (teda to tak aspoň vyzerá na pohľad). Aj pri kontrole lokality niektoré plodnice biele mlieko neronili a pri tých, kde som to badal, to boli iba veľmi malé kvapôčky. Aj mikroskopicky je tvar cheilocystíd pre tento druh oveľa rozmanitejší a niekedy môžu vyzerať viac ,,nafúknuté“, teda širšie, ako platí vo všeobecnosti.
Pre porovnanie odkazy:
Mycena galopus http://home.online.no/~araronse/Mycenake...
Mycena abramsii http://home.online.no/~araronse/Mycenake...
Mycena aetites http://home.online.no/~araronse/Mycenake...
Mycena leptocephala http://home.online.no/~araronse/Mycenake...
. Nadmorská výška: 700 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval JUDr. Michal Jamrich (Mijam)
Exsikát existuje
Herbár: HBMJ
Ďalšie informácie:
ID: 525483; Zverejnené: 18. 06. 2015