Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Dovolím si napísať pár slov o lokalite, na ktorej som "hubársky" vyrástol a miesta som zdedil po starom otcovi.
Lokalita nebola nejako veľmi významná z pohľadu pôvodnosti porastu. Bol to klasický rovnoveký hospodársky les, kde mal dominantné zastúpenie smrek. Ojedinele sa na lokalite vyskytoval buk, borovica a smrekovec. Porast bol založený v členitom a kopcovitom teréne, prevažne na vápencovom podloží a rozprestieral sa v nadmorských výškach cca 750 - 900 m n.m. Striedali sa tu expozície SV, V, JV, J, JZ.
Z údajov z roku 1950 je zrejmé, že minimálne polovica tohoto lesa tam v tej dobe nebola, prípadne išlo len o mladé jedince vysadených smrekov.
Z pohľadu húb dlhodobo nešlo o bohatú lokalitu. No v posledných 10-15 rokoch sa to zmenilo, hlavne čo sa týka dosť masívneho výskytu hríba smrekového. Vtedy sa táto lokalita stala "strediskovou" pre všetky okolité obce.
Ja som tu učil zbierať hlavne hríby, orientovať sa v teréne, neskôr som tu začal huby podrobnejšie skúmať a všímať si aj tie ostatné-nejedlé či vzácne. Chodil som tu so starými rodičmi, neskôr sám alebo s mamou či kamarátom a chodil som tam najčastejšie zo všetkých mojich lokalít. Mám na toto miesto veľa nezabudnuteľných spomienok.
A k samotným druhom húb, ktoré tu rástli a prečo bola táto lokalita taká jedinečná aj keď išlo o všedný hospodársky les. Rástli tu pre Liptov zaujímavé druhy ako: Clavariadelphus pistillaris, Amanita phalloides, Craterellus cornucopioides.
Nachádzal som tu prvé hríby smrekové sezóny a zároveň aj posledné. Dala sa tu takto sezóna predĺžiť až do konca novembra, čo je na Liptov veľmi slušné. Z tohoto pohľadu náhradu za toto miesto pravdepodobne nenájdem.
V ideálnom prípade sa tu dali nájsť v jeden deň 3 druhy bielych hríbov naraz (Boletus edulis, Boletus reticulatus, Boletus pinophilus). Na žiadnej inej lokalite na Liptove sa mi toto nepodarilo.
Na záver zoznam vzácnych a zaujímavých druhov lokality. Gomphus clavatus, Hygrophorus queletii, Boletus subappendiculatus, Boletus edulis var. citrinus, Chamonixia caespitosa, Smardaea protea, Tuber rufum, Rhizopogon marchii, Podostroma alutaceum, Hydnellum peckii, Hydnellum floriforme, Hydnellum geogenium, Rutstroemia elatina, Sarcosphaera coronaria, Clavariadelphus truncatus, Clavariadelphus pistillaris, Clavariadelphus ligula, Pachyella babingtonii, Pseudoplectania nigrella, Climacocystis borealis, Amanita abietum, Cantharellus pallens, Spathularia flavida.
Samozrejme, bežné druhy húb boli hojne prítomné. Z ekologického hľadiska lokalita nepredstavovala významný biotop, z pohľadú húb jej stratou vzniklo veľké biele miesto, ktoré sa nedá nahradiť.
Ospravedlňujem sa za dlhý text, ale chcel som na záver zosumarizovať moje účinkovanie na tejto lokalite keďže sa zmenila na mesačnú krajinu. Zážitky však uchovávame v pamäti. Hoci už lokalita neexistuje, domáci hubári doteraz spomínajú na zážitky spojené s hubami a teraz si s radosťou navzájom ukazujú prstom na les, kde chodili na huby a prezrádzajú si svoje miesta.
Reagovať na správu
Veľmi, preťažko sa to číta! Väčšinu z nás toto ešte len čaká a je mi z toho už teraz smutno.
Reagovať na správu
Nikomu to neprajem. U nás takto dopadla väčšina dolín v Západných Tatrách a Chočských vrchoch, niečo spadlo aj v Nízkych Tatrách. Po celom Liptove sa doteraz rátajú škody po kalamite.
Reagovať na správu
Marosko krasne si nam opisal svoju lokalitu a zazitky z nej...hoc je to na zaplakanie, ale mas uzasne spomienky ktore ti ostanu v pamati cely zivot a je nadej, ze tak cca o 30 rokov sa tam budes znova prechadzat a skumat tamojsi biotop a zaucat svoje deti a mozno uz aj vnucata
Reagovať na správu
Ďakujem. Nie som až taký optimista, čo sa týka toho času. Ja predpokladám minimálne 40 rokov aj to mi príde ako nedostatočné. Vtedy už nebudem určite na tom kondične tak dobre, aby som tie kopce zvládol a tak tam už huby asi hľadať nikdy nebudem.
Reagovať na správu
Tak to s tebou nesuhlasim, mam len o rok-dva menej ako ty budes mat o 40 rokov a zatial mi ziaden kopec nerobi problem zdolat ten vek si clovek ani neuvedomuje
Reagovať na správu
Tak ja to viem podľa domácich, v akom veku tam chodili, dokedy vydržali chodiť moji starí rodičia. Bol by som veľmi prekvapený, keby som tam ešte stihol nejakú normálnu "hubačku". Po rovine sa dá chodiť snáď aj v 90-tke, ale na Liptove je hubárčenie spojené s turistikou do kopcov.
Reagovať na správu
ano to viem, moj svagor bol rodak z Liptova a od detstva ma braval na jeho milovany Liptov, tak viem co myslis...a jemu do sedemdesiatky nerobil problem ziaden kopec
Reagovať na správu
Áno, je pár "vyvolených", ktorí takéto kopce zvládajú aj vo vyššom veku. Ale to je skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo, málokto má také šťastie.
Reagovať na správu
Paráda, podobný les ako ,,máš" ty ,,mám" zasa ja u Melocíka (cca. 750 mnm), ,,zdedil" som ho od deda a ten od pradeda.
Mesiac ho už rúbu ... rástlo tam kadečo chránené a zaujímavé
Reagovať na správu
veľmi pekná fotka, ale zároveň aj veľmi smutné čítanie
Reagovať na správu
Je to lokalita, kde sme boli spolu s Jardom. Inak mal som taký malý nereálny sen odvtedy ako lokalita spadla, že by som tam ešte chcel nájsť aspoň obyčajného hríba a odfotiť ho. Nakoniec sa to podarilo pod poslednými stojacimi stromami, ktoré sú už možno aj odpílené. Našiel som tam cca 10-15 plodníc smrekáčov v priebehu 3 vychádzok. A tak mám za sebou aj fotografickú rozlúčku s lokalitou... Ale ešte budem nejaké fotky pridávať aj z minulých rokov.
Reagovať na správu
Hríbik je náádherný, no tie Tvoje riadky a spomienky sú smutné ... Lokalita sa Ti naposledy odmenila takými krásavcami.
Ale ako Kvetka vyššie píše, keď Ti zdravíčko bude slúžiť, aj v sedemdesiatke ešte môžeš po horách chodiť. Môj nebohý ocko to vydržal do 75. rokov, bez hory nevedel vydržať takmer ani deň ("na staré kolena" rodičov zobrala najmladšia sestra k sebe do horárne neďaleko Popradu). Hoci len na pár hodín do okolia chodieval, či v zime, či v lete musel "vybehnúť" do milovanej horičky ...
Reagovať na správu
...aj keď les padol a nik už nečakal , že sa ešte čo - to môže nájsť , predsa len potešilo sa nejedno hubárske srdce počas leta ...
Boli to posledné nádielky na rozlúčku pre verných a kondične zdatných hubárov.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.