pesto z cesnaku medvedieho
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Čas a miesto:
15. 03. 2014, Bratislava, moja kuchyňa
Popis:
Je tu sezóna cesnaku medvedieho, v lesoch sa už krásne zazelenali lány s touto mimoriadne zdravou a liečivou rastlinkou. Zbieram ju každoročne s veľkou radosťou pretože viem, že je veľkým prínosom pre moje zdravie a zdravie mojich blízkych. Cesnak medvedí ľudia zbierajú už odpradávna pre jeho liečivé účinky. Dokonale nám dokáže prečistiť krv, znižuje krvný tlak, cholesterol a krvné tuky, pôsobí proti vírusom, baktériám, zlepšuje zrak, posilňuje pečeň, dezinfikuje tráviaci trakt. Má niekoľko násobne väčšie účinky ako klasický cesnak. V literatúre som sa dočítala, že jeho názov má svoje opodstatnenie. Medvede vraj skoro na jar po prebudení sa zo zimného spánku vyhrabávajú hľuzy cesnaku a tak si zabezpečujú prečistenie tráviaceho traktu po zime. Je úžasné akú majú zvieratá intuíciu a dokážu na liečenie svojho tela využívať dary našej matky prírody. Myslím, že ľudia sa majú od zvierat ešte veľa naučiť, pretože sa od prírody veľmi odklonili a dôverujú skôr chémii a syntetickým liekom, čo je veľká škoda.
Cesnak medvedí je skvelý v pomazánkach, s cestovinami, môžeme ho pridať nasekaný do hotových jedál - polievok, omáčok, ryže, na zemiaky. Ak ho chceme uchovať na zimu môžeme z neho urobiť tinktúru / nasekaný cesnak zaliať vodkou alebo liehom, nechať lúhovať 2-3 týždne, precediť a 3 krát denne užívať 15 kvapiek pred jedlom /, alebo si môžeme z neho urobiť pesto, ktoré som dnes skúsila urobiť aj ja . Recept : cesnak medvedí / asi 3 hrste / umyjeme, vodu otrasieme, nakrájame ho na menšie kúsky, dáme do misy, pridáme 2 čl morskej soli, 1 dcl extra panenského olivového oleja, 100 g parmezánu, trošku mladej žihľavy a rozmixujeme na hustú kašu. Uchovávame v chladničke alebo v mrazáku. Pesto pridávame do omáčok na cestoviny, pod dusené mäsko, do marinád, pomazánok atď.
Verím, že som vás aspoň trošku motivovala k zbieraniu tejto liečivej rastlinky a že ju využije v prospech vášho zdravia
Ďalšie informácie:
ID: 444263; Zverejnené: 15. 03. 2014