rýdzik pomarančový
Lactarius aurantiacus (Pers.) Gray
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
22. 10. 2013, Okolie Žiliny
Popis:
Zmiešaný les - buk, jedľa, smrek.
Klobúk s priemerom 35-90 mm, klenutý, plocho klenutý, neskôr až plochý s vtlačeným stredom, niekedy s výrazným tupým hrboľom. Povrch za vlhka lepkavý, lesklý, za sucha tiež dosť svetlý (lesklý), nie je radiálne zvrásnený, ale skôr jemne zrnitý a neskôr často s početnými malými jamkami (preliačinami). Farba oranžová, oranžovo žlto hnedá, jednoliata alebo trochu tmavšia v strede, niekedy s niekoľkými tmavšími škvrnami, v období sucha bledne (ale po celom povrchu klobúka, nielen okraj). Okraj klobúka podvinutý, potom je dlho nadol zahnutý a nakoniec sa vyrovnáva, pravidelný alebo zvlnený, často jemne ryhovaný, občas s malými oblými zúbkami (vrúbkovaný).
Lupene široko pripojené až krátko zbiehavé, u mladých plodníc husté, neskôr pôsobia skôr riedko, prestriedané lupienkami, tenké, vysoké do 5 mm, dosť pružné, iba zriedkavo rozvidlené v blízkosti hlúbika. Farebne krémové, krémovo okrové, v mladosti svetlejšie, u starých plodníc tmavnú až na mäsovo červenkasté, niekedy s hrdzavými škvrnami.
Hlúbik 30-75 x 4-12 mm, valcovitý, časom smerom k báze tenší (niekedy akoby v strede najhrubší), často na báze zahnutý, kde sú u mladých plodníc viditeľné belavé mycéliové vlákna (u starších plodníc sú krémovo okrové) plný, neskôr s dutinou, pomerne pevný. Povrch oinovatený, často nepravidelne jemne zvrásnený alebo akoby postláčaný, je rovnako sfarbený ako klobúk, na vrchu skôr svetlejší.
Dužina krémová, pod pokožkou klobúka krémovo oranžová, v klobúku skôr pevná, v hlúbiku špongiovitá (potom s dutinou). Vôňa nevýrazná, alebo slabo sladkastá, u starých plodníc trochu rybacia, chuť dužiny mierna, po dlhšom čase horkastá. Mlieko mierne, neskôr horké, biele, izolované nemenné, hojné (tvorí kvapky).
Lactarius aurantiacus sa vyskytuje pomerne hojne v ihličnatých a zmiešaných lesoch pod smrekom (Picea sp.), jedľou (Abies sp.), borovicou (Pinus sp.), bukom (Fagus sp.). Pokiaľ sa vyskytne v zmiešanom lese, vždy v prítomnosti ihličnatého stromu.
Lactarius aurantiacus (rýdzik pomarančový) je často stotožňovaný s jemu podobným druhom Lactarius mitissimus (rýdzik oranžový), pričom ho niektoré zdroje, vrátane IF, považujú za synonymum, a ako platné meno sa uvádza Lactarius aurantiacus. Niektoré autority, však tieto druhy striktne rozlišujú (M.T.Basso, aj MycoBank). K ich samostatnému postaveniu prispieva aj fakt, že okrem niektorých makroskopickým odlišností a iného biotopu, sa líšia aj mikroskopicky.
Lactarius mitissimus máva vo všeobecnosti menšie plodnice (priemer klobúka do 45 mm), klobúk je suchý, s menším ostrejším hrboľom, hladký alebo iba jemne hrboľatý (nepravidelne zvlnený), okraj klobúka je hladký a pravidelný. Farba klobúka oranžovo červenkastá až žlto hnedo červenkastá, bledne smerom k okraju v suchom počasí. Odlišuje sa aj biotopom, nakoľko rastie v listnatých lesoch (najviac v prítomnosti brezy (Betula sp.), pričom nie je tak hojný ako Lactarius aurantiacus.
Podobný druh predstavuje aj Lactarius fulvissimus (Romagnesi), ktorý je väčší (mohutnejší) a klobúk sa rýchlo stáva lievikovitý, jeho povrch je suchý, farebne je klobúk oranžovo červenkastý a okraj klobúka okrovo oranžový, v suchom počasí (ale aj vekom) rýchlo bledne a stáva sa výrazne popraskaným, okraj klobúka najskôr vrúbkovaný, potom až s krátkymi zárezmi (puklinami), na vrchu hlúbika je vidno akoby pokračovanie lupeňov (ich úzke zbiehanie po hlúbiku). Lactarius fulvissimus (Romagnesi) v jeho užšom zmysle (teda bez Lactarius britannicus, ktorý druh niektorí autori zaradili pod Lactarius fulvissimus) rastie pod listnatými stromami, najmä hrab (Carpinus sp.), gaštan Castanea sp.), lieska (Corylus sp.) na vápencovom podloží.
Ďalší podobný druh je Lactarius lanceolatus, ktorý sa však vyskytuje v arktických a vysokohorských oblastiach.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval JUDr. Michal Jamrich (Mijam)
Exsikát existuje
Herbár: HBMJ
Ďalšie informácie:
ID: 430327; Zverejnené: 22. 11. 2013
Zaradené:
Atlas húbLactarius (Lactifluus)