hviezdovka červenkastá
Geastrum rufescens Pers.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
21. 09. 2013, Považská Bystrica
Popis:
Početne rástli či už jednotlivo alebo skupinovo, hlavne v okolí starších smrekov v prevažne smrekovom lese s borovicou.
Detailnejšia fotka dvoch plodníc z tejto fotky OBR 418135
Hviezdovka červenkastá je jedna z najhojnejších a najčastejšie sa vyskytujúcich hviezdoviek v našich lesoch. Tak ako aj ostatné hviezdovky, upúta každého hubára svojim nezvyčajným a zaujímavým tvarom.
Plodnice sú zamlada bledé, guľovitého tvaru, skryté v zemi, veľkosť je asi 20 – 50 mm, postupne sa vyvíjajú a predierajú na zemský povrch – naberajú červenohnedú farbu a rozpukajú sa na 5 - 10 nepravidelne veľkých a nerovnakých cípov (vonkajšia zákrovka), ktoré sú rozvinuté do tvaru hviezdy. Cípy mladej plodnice sú pevné, hrubé, mäsité, vystreté, ružovo hnedé, slabo červenkasté, postupne pri starnutí sa zvinujú, stenčujú sa, tmavnú na červenohnedú farbu a olupujú sa.
Vnútorná zákrovka je široká 10 - 40 mm, nepravidelne guľovitá, prisadnutá alebo umiestnená na krátkom kŕčku, bledookrová, hnedastá. Na temene je otvorená, s kužeľovitým, brvitým ústim. Je vyplnená výtrusným prachom, preto v starobe, keď sa zákrovka stlačí, práši sa z nej výtrusný prach.
Rastie od júla do novembra, no hviezdovky sú húževnaté a zotrvávajú na svojom mieste aj počas zimy. Nie je žiadnou výnimkou nájsť staré plodnice aj v zimných mesiacoch, keď nie je napadaný sneh. Rastie hojne v ihličnatých, ale aj v listnatých lesoch, občas aj na miestach ovplyvnených hospodárskou činnosťou. V ihličnatých lesoch sa dá nájsť často v okolí stromov (smrekov) jednotlivo alebo skupinovo. Rastie na vápenatých aj nevápenatých pôdach, slabo prirastená k substrátu, obľubuje aj piesčitú pôdu.
Nejedlá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Ing. Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 423653; Zverejnené: 23. 10. 2013