sliziak ružový
Gomphidius roseus (Fr.) Oudem.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Čas a miesto:
21. 09. 2013, Považská Bystrica
Popis:
Niekoľko menších aj väčších plodníc rástlo v machu a v ihličí v smrekovo-borovicovom lese pod borovicami.
Jednou z viacerých húb, ktoré sú jedlé, ale zároveň vzácne a chránené zákonom, je aj sliziak ružový. Podľa mňa je najkrajším zo všetkých sliziakov. Ružové, alebo sýtočervené klobúčiky vykúkajúce z hustého a zeleného machu, sú peknou ozdobou najmä smrekových a borovicových lesov, pričom s týmito druhmi stromov, sliziak ružový tvorí aj mykorízu. Pokiaľ nepoznáte miesto rastu tohto sliziaka, určitým vodítkom ako ho nájsť, môže byť aj masliak kravský, ktorý pomerne často rastie v jeho spoločnosti. To sa potvrdilo aj v mojom prípade, keďže na danom mieste bolo aj niekoľko kusov tohto masliaka. Nie je problém nájsť ho aj v tesnom kontakte s týmto masliakom, pričom vytvárajú bohaté trsy.
Dosahuje menších rozmerov, klobúk dosahuje v priemere 20 – 60 mm. Najskôr je polguľovitý s podvinutým okrajom, ktorý je spojený plachtičkou k hlúbiku. Postupne sa plachtička pretrháva a klobúk sa plocho rozprestiera. Okraj však väčšinou ostáva mierne podvinutý. Staršie plodnice môžu mať klobúk v strede aj mierne stlačený dovnútra.
Farba je, ako to vyplýva už aj z názvu, ružová, ale aj ružovočervená, alebo červená. Za vlhkého a daždivého počasia je pokožka slizká a lesklá, za suchého počasia zasa lepkavejšia.
Lupene sú riedke a hrubé, zbiehavé na hlúbik. V mladosti sú belavé a neviditeľné, pretože sú zakryté bielou plachtičkou. Staršie plodnice majú lupene sivasté, postupne až černejúce.
Biely hlúbik, ktorý je valcovitý, dosahuje dĺžku približne do 60 mm a hrúbku asi 10 mm. Pod klobúkom je rozšírený a smerom k báze tenší. Na hlúbiku sa hneď pod zbiehavými lupeňmi nachádza blanitý prsteň, ktorý je vytvorený z bielej plachtičky. Táto plachtička, ako som už písal, zakrýva na mladých plodniciach lupene. Hlúbik je navyše na povrchu vatovito mäkký.
V prípade, že ste našli vyvrátenú plodnicu, je dobre vyskúšať si ju aj rozrezať, aby ste si všimli a dostali do oka ďalšie poznávacie znaky. Zistíte, že dužina je takmer bez vône, po rozrezaní mäkká, biela, pričom postupne slabo ružovie. Tesne pod pokožkou klobúka a v dolnej časti hlúbika sa primieša do ružovej ešte slabožltá farba. V báze hlúbika je dužina hnedastej farby.
Sliziak ružový je teda možné nájsť v ihličnatých, zriedkavejšie aj v zmiešaných lesoch a to približne od júla do novembra. Najhojnejší je však v mesiacoch september a október. Hojnejšie je rozšírený najmä na Záhorí v borinách, naopak v iných častiach Slovenska je zriedkavý, alebo sa nenachádza vôbec.
Jedlá huba, ktorú je však potrebné nezbierať, ale naopak chrániť, pretože je zákonom chránený a jeho výskyt nie je hojný.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Ing. Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 421145; Zverejnené: 13. 10. 2013