žezlovka srnková
Tolypocladium ophioglossoides (J.F. Gmel.) Quandt, Kepler & Spatafora
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
29. 09. 2012, Horná Maríková - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Táto skupinka žezloviek rástla v staršom smrekovom lese v machnatej časti.
Predmetné územie je budované flyšoidnými horninami. Jedná sa predovšetkým o ílovce a pieskovce (vsetínske vrstvy) a taktiež sa vyskytuje tenkovrstevný flyš s vložkami červených ílovcov (belovežské súvrstvie - tzv. pestré vrstvy) paleocénneho až eocénneho veku.
Keď som objavil žezlovku prvýkrát, myslel som si, že ide o drevnatec. Až neskôr sa prišlo na to, že to je žezlovka srnková a postupom času som objavoval nové a nové lokality, kde rástla vo veľkom počte. Čiže ide o bežnú hubu našich ihličnatých lesov, iba pôsobí nenápadne a pri rýchlej chôdzi sa ťažko hľadá. Žezlovka je znakom toho, že pod zemou sa nachádzajú srnky, ku ktorým žezlovky prirastajú a parazitujú na nich.
Nadzemné časti žezloviek majú rôzne postláčané kyjakovité, vidlicovité, valcovité a jazykovité útvary, ktorým sa hovorí strómy. Najčastejšia výška, ktorú dosahujú je okolo 50 mm, no dajú sa nájsť aj plodnice s výškou do 100 mm. Vrchná časť žezlovky je plodnou časťou, býva dutá, vysoká asi okolo 30 mm, v mladosti žltkastá, postupne oranžovo hnedá, bledohnedá a v starobe zmení farbu na modročiernu a tmavo čiernu. Povrch je pokrytý veľkým množstvom drobných bradavičiek, ktoré sú vyvýšením malých zanorených plodničiek, v ktorých sa nachádzajú výtrusy. Keď je plodnica zrelá, je pokrytá obrovským množstvom bielych bodiek, to znamená, že vrecká s výtrusmi sa dostali cez ústia peritécií na povrch.
Zúžená žltá, žltohnedá časť žezlovky je hlúbik, ktorý býva hrubý iba niekoľko milimetrov a na jeho báze sú prirastené taktiež žlté mycéliové povrazce. Týmito povrazcami prirastá k hostiteľskej hube – k srnke, ktorá sa nachádza pod zemou.
Najčastejšie ju možno nájsť od júla do novembra v ihličnatých (v smrekových) lesoch, ale niektoré jej nálezy pochádzajú aj z bučín a iných listnatých lesov. Jej výskyt je hojný, najmä v niektorých oblastiach, najčastejšie sa nachádza vo vyššie položených smrekových lesoch. Skoro vždy ich nachádzam v desiatkach a v stovkách kusov a aj z toho vyplýva, že ide o najbežnejší druh z rodu Cordyceps. Uprednostňuje skôr nevápenaté pôdy. Rastie jednotlivo ale častejšie ju nachádzam skupinovo o počte niekoľkých plodníc.
Nejedlá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 362166; Zverejnené: 15. 11. 2012