jesienka obyčajná
Colchicum autumnale
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedovatý druh
Čas a miesto:
09. 09. 2012, Lúky pod Makytou , nad žel. st., popri maličkom cintoríne na lúkach pod lesmi vo veľkých množstvách
Popis:
Jesienka obyčajná je trváca rastlina s podzemnou, šupinatou hľúzou, z ktorej na jeseň vyrastajú dlhé, lievikovité kvety. Po opelení sa v podzemnom semenníku vytvárajú semená, ktoré tu zostanú až do jari. Na jar vyrastá z hľuzy ružica kopijovitých listov, v jej strede sa nachádza plod, tobolka. Celá rastlina je silne jedovatá. Rastie všade v Európe a vyskytuje sa často na vlhkých lúkach a pasienkoch ako nevítaná burina. Doba kvitnutia je od augusta do 1/2 októbra. Hľuza sa zbiera od augusta do októbra, semená v mesiacoch jún a júl.
Výška rastliny je 10-40 cm, výška kvetov je 7-25 cm.
Na liečebné účely sa zbierajú predo všetkým hľuzy a semená. Tie sú aj z rastliny najjedovatejšie. Hľuzy sa dôkladne očistia, pokrájajú na kolieska a rýchlo sa usušia (aj na slnku). Semená dozrievajú v lete, odlamujú sa celé tobolky, usušia sa a semená sa vytrasú. Okrem jedovatého alkaloidu kolchicínu, ktorý sa nachádza v celej rastline, obsahujú semená pomerne veľa tuku, trieslovín a cukor. Droga slúži na izoláciu kolchicínu, ktorý sa používa predovšetkým pri akútnych zápaloch pri dne a pri reumatizme svalov a kĺbov v medicíne. Kolchicín sa ako mitotický jed, ktorý zabraňuje deleniu buniek, používa tiež pri šľachtení rastlín. Otravy spôsobené požitím semien, hľuzy alebo kvetov jesienky v prípade neposkytnutia prvej pomoci sú smrteľné. Prejavujú sa po 2-6 hod. od požitia pálením a škrabaním v hrdle, poruchami videnia, nevoľnosťou,slinením, dávením, častým zvracaním a hnačkami s krvou, spojenými s kŕčmi a ochrnutím celého tela. Pritom dochádza k silnému odvodneniu organizmu, spojenému s pocitom smädu. Po vstrebaní jedu nastáva ochrnutie organizmu, bezvedomie a smrť v dôsledku obehovej a dychovej nedostatočnosti. Prognóza pri otrave je veľmi vážna, úmrtnosť je až 90%. Jesienka je najmä pri používaní sušeného krmiva nebezpečná aj pre zvieratá. Alkaloidy prechádzajú okamžite do mlieka.
Prvá pomoc:
vyvolať zvracanie bezprostredne po požití alebo krátko po požití. Pri objavení sa príznakov otravy je potrebne vyhľadať lekársku pomoc.
Liečba:
výplach žalúdka, podávanie živočíšneho uhlia a preháňadiel. Pri kŕčoch podať atropín a papaverín. Zabezpečiť dostatočné množstvo tekutín s elektrolytmi.
Antidotum, ktoré sa podáva pri otrave je tanín !
Identifikácia:
Identifikoval Mgr. Martin Ochodnický (bleky)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 345194; Zverejnené: 10. 09. 2012