jahňadka liesková
Ciboria coryli (Schellenb.) N.F. Buchw.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Čas a miesto:
18. 03. 2012, Považská Bystrica
Popis:
Desiatky kusov plodníc rástli jednotlivo a skupinovo v malom listnatom poraste (lieska, topoľ, osika). Približná nadmorská výška nálezu 300 m n. m.
Jahňadka liesková je bežná, často sa vyskytujúca huba, ktorá je však krechká a vzrastom veľmi malá, z čoho vyplýva, že ľudia, ktorí nevedia kde hľadať, ju nájdu veľmi ťažko.
Už aj názov napovedá, že táto huba má niečo spoločné s lieskami a to, že vyrastá z minuloročných opadaných jahňad liesky obyčajnej. Často rastie neviditeľne pod opadaným lístím, čiže po odhrnutí vrstvy lístia sa nám postupne začnú objavovať veľké množstvá plodníc.
Jahňadkám sa darí v listnatých porastoch pod vrstvou vlhkého lístia, kde sa vyskytuje napríklad jelša, topoľ, osika, ale hlavne už spomínaná lieska obyčajná. Môžeme ju nájsť popri riekach, potokoch, ale aj krajom lesa alebo v listnatých hájikoch začiatkom jari často aj počas topenia snehu (samozrejme na miestach, kde sa už sneh nevyskytuje) alebo občas aj počas jesene.
Plodnice sú najskôr polguľovitého tvaru v strede s otvorom, ktoré sa postupne roztvárajú, čím sa otvor zväčšuje. V tejto fáze sú kalíškovitého alebo miskovitého tvaru, až sa nakoniec úplne rozprestrú na plochý tvar a dosahujú v priemere približne 10 mm.
Vnútorná strana (ide o plodnú časť plodníc) je hladká, matná, svetlohnedá až hnedá, približne rovnakej farby akú má vonkajšia časť.
Vonkajšia strana je taktiež svetlohnedej alebo hnedej farby, často je však o niečo bledšia ako vnútorná strana. Na pohľad sa zdá drsnejšia, akoby oinovatená.
Okraj otvoru býva zväčša biely a u starších plodníc aj popraskaný.
Kalíšok vyrastá z dlhého, tenkého a niekedy aj rôzne poskrúcaného, akoby niťovitého hlúbika, ktorý pripomína tenký povrazec, dlhý aj okolo 40 mm. Preto sú mnohé plodnice ležiace na zemi.
Existuje viacero druhov jahňadok, s ktorými si možno jahňadku lieskovú zmýliť. Je možné ich rozlíšiť najmä pre jednotlivé druhy ich špecifickým substrátom, na ktorom sa vyskytujú alebo ďalšou možnosťou je mikroskop. Za zmienku stoja napríklad jahňadka hrdzavá, ktorá rastie na jedľových šiškách, či taká jahňadka obyčajná vyrastajúca z opadaných jahňad jelší.
Identifikácia:
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 312810; Zverejnené: 21. 03. 2012