dutinovka lužná
Sclerencoelia fascicularis (Alb. & Schwein.) P. Karst.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
04. 03. 2012, Pružinská dolina - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Zaznamenaná nová lokalita - lokalita č. 2
Desiatky plodníc v rôznych štádiách rastu a o rôznej veľkosti rástli pri cestičke na väčšom zrezanom konári listnatého stromu (pravdepodobne hrab alebo topoľ), na južne orientovanej, slnečnej strane, v listnatom poraste (hrab, buk, neďaleko aj dub a iné listnaté dreviny). Nad konárom sa nachádzajú aj zo 2 smreky.
Od jesene až do jari, aj počas miernej zimy, môžeme naraziť na kmeňoch listnatých stromov na vzrastom malú, nenápadnú a nie často sa vyskytujúcu hubu, ktorá sa volá dutinovka lužná. Na hľadanie tejto huby je potrebné vedieť kde hľadať, teda znalosť biotopu, ktorým sú ako to už aj názov prezrádza, najmä lužné lesy napríklad v okolí Dunaja či Moravy. Rastie ale aj v listnatých porastoch v okolí riek, či vodných nádrží s výskytom jelše, agátu, vŕby a hlavne topoľa. Jej nálezy sú zaznamenané z listnatých stromov ako sú javor, jaseň, osika, topoľ.
Táto dutinovka dokáže vytvárať krásne a bohaté zhluky viacerých plodníc a často nimi býva obsypaný aj celý kmeň alebo konár stromu. Vyrastá z pod tenkej kôry, ktorá postupne praská a odlupuje sa. Pri tuhých mrazoch alebo suchom počasí sa plodnice scvrknú, no pri oteplení a vlhkom počasí opäť ožívajú.
Plodnice dutinovky lužnej sú v mladosti polguľovitého alebo guľovitého tvaru s malým otvorom, ktorý sa postupne zväčšuje a tým sa dutinovka pomaly roztvára, mení sa na miskovitý tvar, až sa úplne plocho rozprestrie a vtedy býva často rôzne poprehýbaná a najmä v strednej časti poskŕčaná, viditeľne žilkovaná a zvráskavená. Tým, že plodnice rastú často v zhlukoch, sa aj deformujú na rôzne tvary.
Povrch plodnice je černastej, šedej ale aj hnedastej farby, drsný, akoby poprášený belavými zrniečkami, často s bielym, vločkatým, previsnutým okrajom smerom dovnútra.
Vnútorná strana býva podobnej farby ako vonkajšia časť, ale aj hnedastej a tmavo čiernej farby s tým rozdielom, že je hladká, poprípade zvráskavená, poskŕčaná alebo žilkovaná a lesklá. Jedná sa o plodnú časť dutinovky lužnej.
Veľkosť čerstvých plodníc dosahuje niekedy aj viac ako 10 mm, ale za suchého alebo chladného počasia sa scvknú a ich veľkosť je iba niekoľko milimetrov.
V každom prípade ide o zaujímavú a nie veľmi hojnú hubu, ktorá na niektorých miestach ani nerastie.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov (POZOR! Spoľahlivá identifikácia tohoto druhu je možná len podľa mikroskopických znakov)
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 311813; Zverejnené: 11. 03. 2012