podhríb žlčový
Tylopilus felleus (Bull.) P. Karst.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
13. 08. 2011, Kálnica (Považský Inovec)
Popis:
Dosť hojne rástol v dubovom lese na miestach, kde sa nachádzali menšie skupiny borovíc, v machu, ale aj mimo neho.
Pri zbere hríbov smrekových môžeme pomerne často naraziť na vzhľadovo veľmi peknú a lákavú hubu, ktorá sa dosť podobá dubákom. Ide o podhríb žlčový. Aj napriek tomu, že má príjemnú vôňu, jeho chuť je veľmi horká a stačí pridať malý kúsok do jedla a je po dobrej chuti.
Klobúk dosahuje priemer aj okolo 12 cm, najskôr je polguľovitý, klenutý, napokon až plocho rozprestretý. Býva pevný, mäsitý, no v starobe vankúšovito mäkký a rôzne poprehýbaný. Je sivej, bledohnedej alebo tmavohnedej farby a preto sa často mýli s dubákmi.
Jedným zo spoznávacích znakov je, že póry rúrok presahujú okraj klobúka, v mladosti sú rúrky biele, neskôr až ružovkasté a keď sa ich dotkneme prstom, ružovo zhnednú.
Hlúbik dosahuje výšku približne 15 cm, je robustný, pevný, mnohé mladé plodnice ho majú najskôr súdkovitý, hrubý, postupom času však kyjakovitý alebo rúrkovitý, pokrytý výrazne viditeľnou hnedou sieťkou. Pod klobúkom je tenší, smerom nadol hrubne. Jeho farba je žltohnedej, bledohnedej farby, často podobná ako farba klobúka.
Dužina, ako som už v úvode písal, je príjemnej vône, ale horkej chuti. Na reze nemení farbu, iba veľmi slabo ružovie. V mladosti je pevná, mäsitá, no v starobe vankúšovito mäkká. Keby ho aj človek, ktorý ho chce silou mocou nazbierať nejakým spôsobom kuchynsky upravil, nepomôže to, pretože svoju horkú chuť nestráca.
Keď ho človek častejšie vidí a preskúma ho, postupom času sa ľahko dá rozoznať od hríba smrekového a nemalo by dochádzať k omylom pri zbere hríbov.
Rastie jednotlivo ale častejšie aj skupinovo v smrekových a borovicových lesoch na kyslých pôdach. Občas ho možno nájsť aj v dubových lesoch, najmä tam, kde je primiešaný nejaký ihličnatý strom.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 298470; Zverejnené: 22. 10. 2011