Toto je take tmavozlte, alebo ako pisu na wikpedii mosadznozlte, pyrit byva menej zlty, ale neviem tu farbu nazvat. V mojej zbierke mam takyto chalkopyrit. ale mozem sa mylit, moje znalosti z mineralogie su len velmi amaterske
Reagovať na správu
V 76-tom som ostaval tyzden po skole,v geokabinete. Co si môzem dnes pamätat z tych 120 šutrov,co tam bolo. Toto ziarilo skôr tak zlatozlto. Boli tam aj supinky ako medenozlte ale to som pripisal oxidacii.
Reagovať na správu
Niekto tam stiepal taku tmavu,tvrdu "bridlicu". A ked to tam tak svietilo,nedalo mi. Isiel som tam za niecim,len som zabudol baterku a aj tak tam bola voda.
Reagovať na správu
Nie sú to nugety Zišli by sa.
Reagovať na správu
náá.. šak to som ako decko z uhlia vyťahovala
Reagovať na správu
Ako decko som rubal drevo. V PK bolo uhlie,najrasdej som mal brikety. Ale jeden rok bolo malo cierneho uhlia a doviezli take 10-15 kg kusiska hnedeho. To sa uplne zle kalalo a triestilo sa na take 3mm hrube supiny a smrdelo. Zaspominal som si na zlate,vonave drevo.
Reagovať na správu
Pyrit ak doň zarýpeš niečim tvrdším má vryp čiernohnedý alebo čiernozelený a chalkopyrit má vryp zelenočierny až čierny.Chalkopyrit je veľmi rozšírený na rozličných rudných ložiskách a pyrit veľmi rozšírený na sulfidických rud.žilách,v sedimentárnych horninách,ako súčasť vyvretých hornín,kryštalických bridlíc,v uhlí,ako výplň skamenelín v usadených horninách
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.