Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
v tomto roku je to pravdepodobne posledná podzemka...
Reagovať na správu
No, keď sa budem doma nudiř, tak ešte pôjdem nejakú toho roku vyhrabať. Keď už aj počasie praje... Výborné foto!
Reagovať na správu
Parádní nález! Letos jsi nás všechny vzdělal v oboru podzemek na 1* Za všechny děkuji, a teším se na další krásné fotky a poučné psaní.
Reagovať na správu
Určite to má zmysel! Ja som našiel v lete, a nevedel som že je to hľuzovka. Terazky som už " trošku" múdrejší
Reagovať na správu
Ja už ani nevyberám, proste si prezerám celú standovu fotogalériu . Stando krásny nález na záver sezóny. Veľmi poučné boli tvoje nálezy. Nech sa ti darí aj naďalej!
Reagovať na správu
Už som nad tým premýšlal, najviac by sa asi osvedčil nejaký umelý nos, príslušné chipy sa používajú pri detekcii rôznych zlúčenín, pravdepodobne by bolo možné takto hubu určiť aspoň do rodu ešte pred vykopaním, ale nenašiel by si neznáme druhy, ktoré by neboli zadané v databáze. Prípadne by si reagoval na akékoľvek prchavé zlúčeniny, najprv kopal všetko a postupne tvoril blacklist, kedy by ti to nedávalo nijaký signál. Problém je v pomalosti jeho reakcie, asi trvalo niekoľko sekúnd, možno aj desiatok, kým by si dostal pozitívny signál. Uvažoval som aj nad zemným radarom, ale nie som si istý, či by si na ňom podzemné huby videl, nakoľko sa konzistenciou od pôdy veľmi nelíšia. Ale za preskúšanie by to asi stálo, len kde si ho požičať ? Amatérsky vyrobené som ešte nevidel a tie profi sú riadne drahé krabičky.. Najslubnejšie by asi boli ultrazvukové detektory, aké sa používajú pri USG, tie majú také rozlíšenie, že by si na nich huby videl.
Reagovať na správu
Očividne nie sme jediní, koho to napadlo, na internete som našiel spoplatnený článok o výsledkoch hľadania Tuber melanosporum s použitím detektora.."Portable electronic gas detectors, a flame ionization gas detector and an explosimeter were used to detect buried truffles and for searches in truffle fields. The results were promising especially with the flame ionization detector."
Reagovať na správu
Možno komôrky s vyšším obsahom vody by sa dali detegovať a navyše aj nejakú prchavú chemikáliu by bolo dobré sledovať takto pri kombinácii dvoch vecí s vyhodnotením elektronikou by to šlo
Reagovať na správu
Mohli by sme to inak zostrojiť spolu - ty budeš rozmýšľať a pracovať a ja sa budem pozerať
Potom založíme firmu na na výrobu detektorov hľuzoviek.
Reagovať na správu
tá maličká je zlatá
Reagovať na správu
Ešteže som videla J.červenku hrabličkovať,tak viem aká je to lopota.Nuž bez práce nie sú koláče a Ty si sa toho roku namakal. Máme šťastie,že k svojím koláčom dáš pričuchnúť aj nám
Reagovať na správu
Gratulujem k zaujímavému nálezu, do jari sa budeme postiť.
Reagovať na správu
Pěkné a zajímavé, je radost "pozerať" Tvoje fotky a příspěvky.
Reagovať na správu
pochvala od teba ma veĺmi teší, ďakujem
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Stanislav Glejdura
Čas a miesto:
12. 12. 2009, Banská Bystrica, pod lieskou obyčajnou v zemi na vápenci.
Popis:
Veľkosť plodníc do 1,5 cm, na povrchu biela, na vzduchu postupne hnedne. Gléba mladých podníc je belavá, neskôr citrónovo žltne a nakoniec hnedne. Výtrusy sú vretenovité až citrónovité, bez vonkajšieho obalu-myxospória a na vrchole nemajú výbežok alebo len v náznaku.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Stanislav Glejdura (SG)
Exsikát existuje
Herbár: Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 183113; Zverejnené: 15. 12. 2009
Zaradené:
Ďalšie fotografie