Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Aj podľa niektorých publikovaných nálezov tejto huby je zrejmé, že to s ňou na SK nie je až také zlé.
Reagovať na správu
No, práve na neho som takmer vôbec nemyslel, Stano pozná "len" dve lokality, ale iní sa na SK veľmi snažia a poznajú veľa ďalších, až sa bojím, že prípadné komerčné zámery rozryjú štvrtinu republiky.
Reagovať na správu
nemyslel som to tak ze vsetky nalezy su jeho ale ze vsetkych nakazil. s poslednou vetou suhlasim.
Reagovať na správu
Tak takto teda áno. Ale mňa to len tak trošku lízlo. Po tomto náleze som už napr. hľuzovku letnú ani nehľadal, v podstate ani iné podzemky, už mi stačilo.
Reagovať na správu
Fíha,teda nielen v Taliansku/Piemont/ a Francúzsku,aj Slováci majú túto vzácnosť.Tu by som ani neuvádzal lokalitu,aby nevypukla hľuzovková horúčka.V tomto prípade je to OK,kotlina je veľká.
Reagovať na správu
Táto huba je v Európe podľa mňa celkom rozšírená, teda nachádzajú ju vo viacerých štátoch, je však pravda, že plodnice nerastú v prírode vyslovene hromadne. Táto hľuzovka však nie je na druhej strane ani tou najvyhľádavanejšou. Vždy bola aj u nás, len sa prestala v určitom období cielene vyhľadávať pre komerčné účely, po niektorých slabších rokoch jej výskytu.
No, lokality si veľmi strážime, Slovač je "pažravá", veľmi ziskuchtivá a mamonárska, zvlášť keď je niečo zadarmo a nie je pribetónované a pripevnené reťazou, tak ešte navyše toho treba nabrať v čo najväčšom množstve.
Reagovať na správu
Výborne!Ja v posledných dňoch ani ťuk...mám na zajtra vytipovanú jednu lokalitu,kde by som chcel ísť hrabnúť.Ak nič nenájdem,tak hrabličky zaj....em niekde do žihľavy...
Reagovať na správu
Nepreháňaj! Podzemky mávajú počas roka svoje pauzy, jedna práve začína. Navyše, je dosť sucho (síce u vás možno nie, ale pre zmenu už chladnejšie) a väčšina podzemiek (tenkostenné) potrebuje hlavne viac vlahy, výnimkou sú práve len tieto s hrubou zákrovkou, ktoré sa dajú nájsť aj v suchšom období. Aj tu je teraz na podzemky bieda, Stano vyhrabáva v podstate len takéto, teda hrubostenné hľuzovky a srnky. Na otvorenejších miestach (kde sa dostanú prehánky) sa ešte objavujú malé, rýchlorastúce hymenogastre.
Reagovať na správu
Vlado súhlasim s tebou v plnej miere,hlavne s poslednou vetou!
najviac ma vytáča tá bezmocnosť, že s tym nevieme nič urobit...
Reagovať na správu
Hovoríš mi z duše.Mňa osobne by ani len nenapadla myšlienka využiť to inak,než vyfotiť.Radšej budem skromnejšie žiť.Priateľovi som povedal,že nikdy by som nechodil po kontajneroch,ako iný aj gádžovia.Radšej by som zomrel od hladu.Všetko je otázka postoja,výchovy,citu, pokory.
Reagovať na správu
Hluzovku najít -dobrá rada,
musíš mít krtka kamaráda,
i Vladovi prý pomůže,
najít všude lanýže!
Reagovať na správu
Gratulujem , je vidieť, že snaha býva často odmenená !
Reagovať na správu
Ďakujem! No ja mám ten osud, že si musím všetko odmakať, nič nemám zadarmo, takže snaha musí byť.
Reagovať na správu
Pár krát som skúšal hrabať, ale našiel som len srnky. Keby som vyhrabal aj niečo iné, možno by ma to chytilo, ale dosť pochybujem, lebo ja musím chodiť po lese. Ty si často so Stanom, niečo si sa priučil a teraz už vieš aj podľa vlastných skúseností, kde zahrabnúť. Už si si svoje odmakal a teraz zbieraš úrodu a mi ti môžeme len popriať veľa šťastia.
Reagovať na správu
Hm, Jožko, veľmi sa Ti nečudujem, z flyšu mám z pohľadu hrabkania zlé skúsenosti - na Domaši som napr. ešte nič nenšiel (ale vápencové horniny...). Ja tiež musím chodiť po lese, takže len sem-tam zahrabnem. A čisto na podzemky chodím len výnimočne, toho rok 3x. No, skúsenosti sú dosť dôležité, ale je to dosť aj o skúšaní...
Samozrejme, ďakujem. Ja Ti tiež prajem čím ďalej viac zaujímavejšie, vzácnejšie a ľahšie určiteľné mykonálezy.
Inak, Vihorlat by mohol byť z toho pohľadu tiež dosť zaujímavý, ale treba skôr hľadať skrytejšie a vlhkejšie mikrolokality. Tuber aestivum je ale dosť extra, ale to len súkromne, ak budeš mať záujem.
Reagovať na správu
Vladko, zase nová lokalita? Blahoželám k jej objaveniu.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Čas a miesto:
01. 09. 2009, Zvolenská kotlina, pri BB
Popis:
3 mladšie plodnice som našiel v tzv. hniezde v zmiešanom listnatom lese (dub cerový, hrab, lieska) na teplom svahu. Ďalej som už nehľadal. Veľkosť plodníc: ako menšie vlašské orechy. Neďaleko rástla Genea verrucosa (veľkosť do 1 cm), ktorú som pre porovnanie dal pred hľuzovky. Nová lokalita. Stáva sa lokalitou č. 4.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Vladimír Kunca, rev. Stano Glejdura
Exsikát existuje
Herbár: Vladimír Kunca, Stano Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 172893; Zverejnené: 26. 09. 2009
Zaradené:
Ďalšie fotografie