Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
ako vieš, že sa jedná práve o vláknitý ?
Reagovať na správu
tak napr. pri tejto fotke to revidoval Rado Bednár a ešte existuje exsikát.
Reagovať na správu
tento som si vybral náhodne a nepozrel som si spôsob určenia,ja som tiež posielal ex.Radovi aj Pavlovi a tiež mám od nich overené,ale stopkovcov určených makroskopický je tu väčšina,tak prečo práve ja?
Reagovať na správu
pozri si atlas a tam sú všetky určené Radom, alebo niekym iným, alebo ich niekto revidoval a všetky sú s exsikátom. Pokiaľ máš exsikát pošli ho Radovi a potom na základe jeho určenia sa to môže zaradiť. Takto to môže byť aj iný druh. Takéto určenie znevažuje atlas, čo nám vlastne stále vytýkajú, že sú v atlase zle určené huby. Dal by som sp. a potom nie je problém to zaradiť do atlasu.
Reagovať na správu
vyšššie som Ti napísal,že mám určená aj od Rada a Nezmara.Túto plodnicu nedávaš do atlasu,tak prečo spomínaš atlas?A čo tie ostatné určené makroskopický,neznehodnocujú atlas?
Reagovať na správu
Každý máte pravdy trochu. Pro atlas je důležité, aby byl druh dobře určený, ale tato fotka není v atlase! což neznamená, že by neměla být dobře určená. Z této lokality (pokud se nepletu) mám doma položku, a jednoznačně se jedná o Tulostoma fimbriatum. Aby bylo jasné, že určení bylo provedené, i když zrovna tato plodnice nemá exsikát, je dobré zadávat foto do popisu [ID]. Další problém je, že na jedné lokalitě se celkem často vyskytuje více druhů. Ovšem, pro odborníky na daný rod je u většiny nálezů z velkého procenta odlišitelné, o který druh jde, již podle makroznaků. U Tulostom se to dá taktéž odlišit podle makroznaků. U této fotky se musím zastat Mikiho, dle momentálního pojetí rodu se jednoznačně jedná o Tulostoma fimbriatum. Miky, prosím přidej do popisu fotky obrázek plodnic, kreré jsi zaslal jako položky a dopiš tam, že jsme je dříve určili já či Rado.
PS: v ČR a SR jsou momentálně jenom tři druhy s vláknitým ústím. Jedná se o Tulostoma fimbriatum, Tulostoma pulchellum a Tulostoma fulvellum.
Tulostoma fimbriatum - Hojný druh s tmavně hnědým třeněm a světlou okrovkou.
Tulostoma fulvellum - Ze Slovenska znám ze dvou lokalit a z ČR zatím není zaznamenán. Celkově hnědavé plodnice, které mají pod perídií zvláštní "sukénku". OBR 369199
Tulostoma pulchellum - Velice vzácný druh jak v ČR tak SR. Třeň narozdíl od předchozích druhů hladký a světle krémový. OBR 433038
Reagovať na správu
Pekné stopkovce.
Len druh bez exikátu bacha.
Reagovať na správu
Hmm, ale ich tam rastie.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Mikuláš Lazor
Čas a miesto:
16. 11. 2013, Východoslovenská rovina
Popis:
v starom kameňolome,našiel som ich na viacerých miestach,ale trčali im iba hlávky z piesku
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Mikuláš Lazor (miki49)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 433185; Zverejnené: 13. 12. 2013
Zaradené:
Ďalšie fotografie