pohárovka ohnivá
Caloscypha fulgens (Pers.) Boud.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
19. 04. 2013, okolie Považskej Bystrice
Popis:
Spolu 12 plodníc do veľkosti maximálne 1 cm rástlo na 3 mikrolokalitách v prevažne listnatom lese (osika, trnka, lieska s občasnou borovicou) na miestach, kde sa nenachádzalo napadané lístie. Dajú sa nájsť aj v tesnom kontakte so smrčkovcami.
Ľuďom, ktorí zavítajú v jarných mesiacoch do lesa, sa môže pri často už aj všednom zbere smrčkov a smrčkovcov (obdobia, kedy rastú vo veľkom počte), naskytnúť v skutku nádherný pohľad. Dôkazom toho, že aj jarná hubačka a prechádzka lesom môže byť zaujímavá a bohatá na prekvapujúce, neočakávané, ale hlavne zriedkavé nálezy, je podľa mňa jedna z nakrajšie sfarbených húb, ktoré u nás rastú – pohárovka ohnivá. Takáto prechádzka hneď naberie iné dimenzie.
Plodnice sú najskôr guľovité s malým otvorom v strede, postupne polguľovité, pohárikovité až miskovité a môžu vytvárať rôzne tvary. Dosahuje veľkosť najviac asi 30 – 40 mm. Rastú prisadnuto k zemi buď so zakrpateným hlúbikom alebo bez neho.
Prvý pohľad do vnútra plodnice, teda jej výtrusorodá časť, mi pripomenul oheň alebo lávu, pretože je sfarbená ohnivými farbami - žltou, žltooranžovou alebo oranžovočervenou. Inak je matná a hladká, ojedinele aj slabo poskŕčaná, v prípade, že plodnica vytvára nezvyčajný a poprehýbaný tvar. Niekedy môžeme vo vnútornej časti vidieť aj modrozelené alebo olivové fľaky.
Vonkajšia strana je jemne drsná, tiež žltej, žltooranžovej farby so slabým nádychom olivovej, ale môže byť aj naopak bledomodrej, modrozelenej alebo olivovej farby s prímesou žltej. Pri celkovom sfarbení pohárovka vytvára dokonalý farebný súlad.
Hlavné rastové obdobie pohárovky sú jarné mesiace apríl a máj, niekedy aj jún. Nemá vyhradený biotop, v ktorom by rástla, ale predsa asi skôr preferuje vápenaté podložie. Môžeme ju nájsť tak v listnatých ako aj ihličnatých lesoch, či už pod jedľami, smrekmi, bukmi, dubmi, lieskami, osikami, hrabmi alebo brezami. Rastú v opadanom ihličí alebo pod napadanými listami. Často sa nachádzajú na stanoviskách spolu so smrčkovcami, smrčkami alebo ušiakmi. Aj ja osobne som ju našiel v tesnom kontakte so smrčkovcom českým.
Pohárovka ohnivá je nejedlá, ale aj prakticky bezvýznamná huba. A vzhľadom na to, že sa jedná o pomerne vzácnu hubu, treba sa iba potešiť jej krásou a ponechať ju na mieste.
Biotop:
OBR 379647 , OBR 379649
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 379646; Zverejnené: 20. 04. 2013