jahňadka obyčajná
Ciboria amentacea (Balb.) Fuckel
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
02. 03. 2013, Považská Bystrica
Popis:
Stovky malých a niekoľko aj väčších plodníc (približne do 10 mm) rástli na minuloročných opadaných jahňadách pod jelšou.
Ihneď po roztopení snehu sa cez opadané lístie, pod stromami, ktoré majú jahňady, začínajú predierať tisíce drobných a svetlých hlavičiek. Jedná sa o ďalšiu malú a nenápadnú hubu, ktorá patrí do rodu Ciboria - jahňadku obyčajnú.
Podobne ako aj jahňadka liesková, často rastie skrytá pod starým opadaným lístim a to na minuloročných opadaných samčích jahňadách hlavne jelší. Tiež sa môže objaviť aj na jahňadách vŕb alebo topoľov, prípadne aj pod lieskami.
Keďže dosahuje veľkosť len približne okolo 10 mm, je veľmi nenápadná a prehliadaná, avšak veľmi hojná. Človek to zistí až keď sa zohne a zbystrí zrak.
Plodnice sú najskôr polguľovitého tvaru s malým otvorom v strede, postupne pohárikovité až miskovité, pričom sa otvor zväčšuje, niektoré plodnice nakoniec až celkom rozprestreté. Často vytvárajú krásny a dokonalý tvar. Vnútro kalíška býva hladké, no niekedy aj zvrásnené. Kalíšok je okrovej alebo slabohnedej farby, okraj otvoru je väčšinou bielej alebo belavej farby. Niekedy je celá plodnica svetlá a bledá.
Hlúbik je v podobe veľmi tenkého, niťovitého povrazca, ktorý vyrastá z jahňad. Je podobnej farby ako kalíšok, no predsa býva väčšinou bledší a dosahuje dĺžku približne do 40 mm.
Jahňadky potrebujú pre svoj rast vlhko a dostatok vlahy, pretože majú tendenciu veľmi rýchlo zaschýnať. Aj preto je ich najlepšie hľadať hneď počas topenia sa snehu, keď je v pôde dostatok vody. Z toho vyplýva, že pri teplejšom počasí s menším množstvom snehu, dokážu vyrastať už počas zimných mesiacov. Hlavné obdobie rastu je február až apríl.
Takže keď uvidíte jelše alebo liesky, odporúčam sa pri nich pozastaviť a zbystriť zrak a jahňadky určite nenechajú na seba dlho čakať.
Zámena je možná napríklad s Ciboria coryli, ktorá rastie na jahňadách liesok, alebo aj s Ciboria caucus, ktorá by mala rásť na vŕbových jahňadách.
Nejedlá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 374419; Zverejnené: 09. 03. 2013