Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Super! Toto je opravdu cenné!!! Co máš za mikroskop?
Reagovať na správu
Taký staručký asi 40r. nemecký Leitz Laborlux vydražený cez Ebay.. Pri takto malých veciach narážam na jeho hranice, nemá Köhlerovo osvetlenie, ale čo by jeden za tie bubáky chcel.. Na pozeranie je výborný, ale keď zväčším fotky, vidno aberáciu .
Reagovať na správu
Super Rado,skvelá práca.
Reagovať na správu
Mám otázku k: 1 dielik=1,6µ
To znamená, že stupnica merítka nieje presná a treba ju overiť kalibračným sklíčkom?
Reagovať na správu
Každú kombináciu objektív/okulár treba skalibrovať objektovým mikrometrom. V tomto prípade je teoretická hodnota 1.587 (bol použitý 10x okulár a 63x olejový objektív), kalibráciou som nameral 1.6 Ale podľa spôsobu umiestnenia okulárového mikrometra môžu vychádzať aj úplné divočiny, najmä ak sa mikrometer umiestňuje medzi jednotlivé šošovky. Tam závisí aj na pomere dioptrií..
Reagovať na správu
Počkaj nechápem, teda chápal by som keby ten olejový bol 163x, ale tých 63x to je čo za "hausnumero", veď to by si musel mať okular cca25x? Nie je to číslo niečo iné ako zväčšenie, nemci boli v minulosti špecialisti na svoje vlastne stupnice (teda nie len oni) alebo je to kombinácia zväčšenie (10x) plus niečo iné-nemecké (2,5 x 63 x)? Zaujímavé!
Reagovať na správu
Nazdar Ivo. Ono tu nejde o výpočet, ale o výsledok merania. Zjednodušene povedané. Okulár s mikromertickou stupnicou si kúpiš a namontuješ do mikroskopu. Lenže tá stupnica nie je presná a tak ju musíš skalibrovať. Len tak sa dozvieš koľko je dĺžka jedného dielika na stupnici. Tu sa o tom píše: http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic....
Reagovať na správu
Kalibracia mi je jasná (teoreticky), pýtal som sa na to čo píše Rado nižšie.
Reagovať na správu
Celkové zväčšenie sa vypočíta ako zväčšenie objektívu x zväčšenie okuláru, v tomto prípade 63x10=630x. Keby bolo zväčšenie 1000x (teda 100x objektív a 10x okulár), 1 dielik by zhruba zodpovedal 1µ. Keďže 63x objektív zobrazuje veci 100/63=1,587x menšie ako 100x objektív, mal by jeden mikrometer objektu zaberať asi 1,587 dielika. Ja som nameral 1,6, teda ten 63x objektív nie je celkom 63x alebo 10x okulár nie je celkom 10x, alebo aj aj..
Reagovať na správu
100/63 je zaokrúhlená hodnota, presne by to číslo muselo byť 100/62,5 aby si to mal presne 1,6 dielika. Tak že správne by mal byť tvoj objektív označený ako 160x. Možno okrem tohoto prípadu keď je zväčšenie udávané zlomkom by som asi tú kalibráciu riešil prvý krát, ale inak, keď sa jedná o normálny násobok zväčšenia, je to úplne jedno, aj tak sa jedná o nedokonalú optiku: (predstav si vzdialenosť od hĺbky ostrosti objektu cez šošovky objektívu, ohnisko, okulár až po sietnicu oka, veď to by si musel potom riešiť aj nejaké radiany, vlhkosť a teplota vzduchu a ďalšie premenne, čo by boli hore-dole ďalšie tisíciny na zväčšení, ktoré tak či tak nedokážeš ani odčítať ani odhadnúť).
Reagovať na správu
Nie . Môj objetív by mal byť 62,5x a nie 160x. Je na ňom aj napísané 63. Tých 100/63 pomer zväčšení bežnej 100x a menej bežnej 63x. V skutočnosti je objektový mikrometer veľký 1mm rozdelených na 100 častí a okulárový je 1 cm, tiež rozdelených na 100 častí. Čím menšie zväčšenie objektívu, tým viac dielikov objektového mikrometra sa vlezie do 1 dielika okulárového mikrometra. Pri 160x objetíve by jeden dielik okulárového mikrometra znamenal cca 0.625µ
Reagovať na správu
Zaujimave citanie o praktickej kalibracii, mam "starucky- mozno 40rocny" nemecky mikroskop tiez, no moc som s nim toho nerobila
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Radovan Bednár
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
31. 10. 2010, Ilava
Popis:
Mikrofoto výtrusov plodnice z OBR 243027 , nálezca P. Sirný. Na fotke vidno, že výtrusy nemajú ornamentiku a veľa z nich má vidličkovito zakončenú krátku stopečku. 1 dielik=1,6µ, veľkosť výtrusov je cca 3-3,5x4-5µ.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Radovan Bednár (Rado)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 252209; Zverejnené: 30. 01. 2011
Zaradené:
Ďalšie fotografie