Človeče,Tebe ide karta!Samé hlavolamy...
Reagovať na správu
... ponáša sa aj na dákeho ponorenca (Hypocrea gelatinosa ?)
Reagovať na správu
V Európe sú tri zelenovýtrusné zelené druhy:
Hypocrea aeruginea - bunkový (hladký) povrch strómy; jediný nález na svete - Nemecko; na stonkách a listoch Calamagrostis epigejos
http://www.studiesinmycology.org/content...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...
Hypocrea spinulosa - vláknitý povrch strómy; nálezy - Rakúsko, Nemecko, Británia, Taliansko, Dánsko; na Chelidonium, Juncus, Molinia a iných rastlinách
http://www.studiesinmycology.org/content...
http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState...
Hypocrea danica - vláknitý povrch strómy; jediný nález na svete - Dánsko; na Calamagrostis epigejos
http://www.studiesinmycology.org/content...
Len tak intuitívne a čiastočne vylučovacou metódou:
Pri zväčšení fotky sa povrch strómy javí ako vláknitý, čím možno vylúčiť prvý druh. Zo zostávajúcich dvoch je čo do počtu lokalít aj možných hostiteľov oveľa pravdepodobnejší druh Hypocrea spinulosa. Môže byť? Aby sa naň nezabudlo, posúvam ho do atlasu. Som presvedčený, že je 100x lepšie určený ako fotky Hypocrea rufa. Za predpokladu, že by moja intuícia nebola správna, každý z uvedenej trojice druhov je prinajmenšom mimoriadne vzácny a dokopy majú v Európe menej ako 10 lokalít. Do budúcna by som však odporúčal všímať si aj hostiteľa, prípadne ho nafotiť pre botanikov. Nielen pre potreby určenia a tejto stránky, ale o týchto hubách sa celkovo vie málo a každá takáto informácia je veľmi cenná.
Reagovať na správu
príjemné prebudenie,zaujímavá štúdia Janko.Položku by mala mať Ivonka,bola to spoločná akcia na love pakonároviek a pajazýčkov. Možno pre potvrdenie určenia by bolo dobré sa mrknúť na to ako hovorí Jožko. Ide o to či sa tá položka zachovala.Iste si s Kautmanovcami v kontakte skús sa na to spýtať.
Perfektná práca gratulujem a ďakujem.
Reagovať na správu
O. K., dal som teda cf. Tým pádom sa však fotka diskvalifikovala z atlasu. Či je lepšie určená ako niektoré podpňovky, neviem posúdiť. Ale hádam to časom niekto určí. Ja totiž nemám cestu do múzea, lebo v tom čase pracujem a ani nemám laboratórium na prípravu živnej pôdy, aby som zistil, pri akej teplote to rastie.
Reagovať na správu
Janko,asi si ma zle pochopil. Ja nespochybnujem tvoje určenie,všetko bolo o.k.,len som podotkol,že pre dobro veci a pre úplnosť takéhoto nálezu by bolo dobre k tomu priložiť aj položku. A podľa všetkého ju má Ivona Kautmanová,myslel som si, že ste v neustálom komtakte keď sa venujete rovnakéjproblematike a to sú huby. Nie je problém, zobereiem si to na starosť ja a skúsim tú položku získať. Kľudne to môžeš dať do pôvodného stavu. Viem že si to dobre určil a že si presvedčený,že je to správne . Inak by si to do atlasu nedal.
Reagovať na správu
super Janko, gratulujem k nalezu
Reagovať na správu
Vidno, ze sa systematicka praca, a najma spolupraca pri urcovani zaujimavych hub vyplaca. Gratulujem nalezcovi a Jankovi za studium problematiky urcenia. Takto sa stranka nahuby este viec zviditelni v celosvetovom meritku, comu som velmi rada.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.