Napriek určitej farebnej podobnosti k hríbu dubovému by som na základe povrchu klobúka (ale aj času nálezu) povedal, že sa jedná o hríb smrekový.
Reagovať na správu
No, rástol J.Č. priamo pod r.ťou,kým on sediac na pníčku, otváral si konzervičku... Na základe jeho vyjadrenia typu: "Do kelu, aké dubáky (boli dva) a ja som ich nevidel!" predpokladám, že je to hríb dubový .
Reagovať na správu
páčia sa mi taký provokatéri
Reagovať na správu
Provokácia je už len to, že niektorí musia byť v práci a najradšej by zbierali takého nádhery. Je perfektný
Reagovať na správu
Hlboko sa všetkým ospravedlňujem, na základe vysokoodbornej diskusie s významným slovenským mykológom J.Č. prepisujem názov huby na hríb smrekový. Gratulujem vám, mali ste pravdu.
Na veci to však nič nemení, lebo ja sa to do svojej smrti nenaučím rozlišovať - prosím vás, nedávajte mi zaručené rady a dôležité makroznaky, ja ich všetky ovládam.... )
Navyše mi vôbec nie je jasné, prečo v dubovom lese rastie hríb smrekový.
Reagovať na správu
Tými druhovými menami sa netreba moc zaoberať(niekedy ej to metúce),smrekový môže rásť v bučine,smrečine,borine a taktiež zriedka v dubine.Navyše v októbri je už vysoké percento smrekových,dubový som už neskôr ako v septembri málokedy našiel,ak vôbec.
Reagovať na správu
No, to ja už vôbec neriešim ...napr. ja zbieram hríby smrekové prevažne len v bučinách, keďže v blízkom okolí Prievidze smrečiny veľmi nie sú, vlastne rovnako je to u mňa i s hríbom sosnovým.
Reagovať na správu
Vierka, v prípade hríbov s bielou dužinou sú v podstate všetky slovenské názvy dosť zavádzajúce (latinské nie sú o nič lepšie 8-). Dubový a smrekový v názvoch aspoň pomenúvajú lesy, kde sa vyskytujú tieto hríby najpočetnejšie.
Reagovať na správu
Parádny kus, a vari sa hanbí, že je taký zamaskovaný?
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.