Nasledujúce fotografie
?Re: 0
Rudolf Cáfal
29. 12. 2018
Diskusia k fotografii
pěkně barevná kolekce
Reagovať na správu
Rudo je to lišajník. Už som ti ho preradil.
Reagovať na správu
Marchandiomyces je bazídiomycét, na lišajníkoch len parazituje. Ale ako som už písal môže to byť kľudne aj Illosporiopsis christiansenii, čo je pri všetkých posledne pridaných fotkách aj pravdepodobnejšie. Illosporiopsis je zase parazitický askomycét.
Dávnejšie som si hovoril, či by nebolo rozumnejšie zaradiť lišajníky pod huby.
Nie je to žiadna samostatná skupina len huba v symbióze s riasou, či sinicou.
A naopak dať slizovkám vlastnú skupinu, keďže s hubami nemajú nič spoločného.
Reagovať na správu
Mne to je úplne jedno, kde sa to zaradí, ale zatiaľ to máme medzi lišajníkmi. Keď niekto zodpovedný to dá dokopy tak to môžeme urobiť. Zatiaľ sa nevie či majú s hubami niečo spoločné.
Doteraz nevedia slizovky poriadne ani zaradiť. Či sú bližšie k živočíchom, rastlinám, alebo hubám. Raz sa to rozluskne. IF to má v kope aj lišajníky aj slizovky. Môžem to predebatovať s Rolom či to nedáme dokopy. Nastáva tu, ale otázka s určením. V atlase sú toho mraky a nikto to až tak nekontroloval. Čo s tým ?
Reagovať na správu
Okej, položku upravím.
Toto je najaktuálnejší článok o zaradení slizovieka príbuznosti k hubám/živočíchom aký som našiel. https://academic.oup.com/mbe/article/34/...
Ale o nejakom presnejšom zaradení slizoviek do Amebozoa sa vie tak od 2005.
Pričom huby patria napr spolu so živočíchmi do Obazoa.
Ak by sme chceli byť veľmi presný tak by sme slizovky mohli oddeliť.
Lišajníky sú taká umelá skupina. Napr aj Multiclavula mucida alebo Lichenomphalia hudsoniana sú lišajníky. Bolo by to na diskusiu, možno aj celkom zaujímavú.
S určovaním. Myslím, že napr. táto Pavelova OBR 588979 predstavuje naozaj Marchandiomyces, kde sú kompaktné sklerócia. A takéto roztierateľné zhluky ako tu sú Illosporiopsis. To je jediný makroznak aký som tu našiel. Tak napíšem do atlasu spolu s upozornením na zámenu.
Reagovať na správu
Adam to by bolo na dlho. Ja ti zas môžem dať preloženú časť aký na to majú názor.
Preložená časť - botany.hawaii.edu/facult
Divízia: Myxomycota
Členovia tejto divízie sa bežne označujú ako slizové formy. Hoci sa v súčasnosti klasifikujú ako protozoáni v kráľovstve Protista , hlienové formy boli kedysi považované za huby (= kráľovstvo Mycetae ), pretože produkujú spóry, ktoré sa nosia v sporangii , čo je spoločná charakteristika niektorých taxónov húb. Avšak asimilačný stupeň v slizových formách je morfologicky podobný ako v prípade améby. Tento asimilačný stupeň bol označený ako myxamoeba (obr. 1). Myxamoeba, ako je prípad améby, je neindukčná, haploidná bunka, ktorá nie je uzavretá v tuhej bunkovej stene a konzumuje jej potravu pomocou fagocytózy . Počas tohto spôsobu požitia sú častice potravy, zvyčajne baktérie, obklopené pseudopodiou myxamoeby. Akonáhle sa jedlo pokryje v tejto veci, je obklopené membránou alebo potravinovou vakuolou, kde sú vylučované hydrolytické enzýmy, ktoré trápi jedlo. U húb sú asimilačné stupne mycelium a kvasnice , obe sú obklopené pevnou bunkovou stenou a absorpciou získajú svoje jedlo. To sú niektoré z dôvodov, prečo mycológovia už neuznávajú slizové formy ako huby. Avšak organizmy v tejto skupine sa naďalej skúmajú v mykológii ako tradícia a nie preto, že sa predpokladá, že súvisia s hubami. V rámci Myxomycota bude trieda Myxomycetes, často označovaná ako acelulárne slizové formy , a jedinou triedou, ktorú budeme brať do úvahy.
Adam, my o takýchto veciach rozhodnúť nemôžeme. Všetko sa časom vyrieši a uvidíme. Porozmýšľaj nad tými lišajníkmi.
Reagovať na správu
Tahle záležitost s hlenkami už nějaký čas vyřešená je. Hlenky (chápano v pojetí Mycetozoa (Myxomycetes, Protosteliomycetes a Dictyosteliomycetes) nepatří mezi houby, nejsou ani příbuzné s rostlinami (soustava Archeoplastida - Streptophyta - Viridiplantae) a ani s houbami a živočichy (soustava Ophistokontha). Hlenky v pojetí Mycetozoa patří mezi "měňavkovce" - Amaebozoa. Je to samostatný vývojový klad, který je na stejné taxonomické úrovni jako Archeoplastida (kde patří rostliny), Ophistokonta (kde patří houby a živočichové), SAR (kde patří řada skupin dříve chápaných jako zelené řasy), Haptophyta apod. Pro lepší představu byl vizualizován 3D evoluční model na základě dat NCBI databáze - http://lifemap-ncbi.univ-lyon1.fr/.
Je třeba ještě dodat, že tato nová taxonomie živých organismů je vyhotovená na základě fylogenetických analýz (takže je v korelaci s evolucí) a morfologie (resp. morfologie na subbuněčné úrovni). Co se týká lišejníků, tak ty se taxonomizujou podle mykobionta, protože ten ovlivňuje výsledný vzhled stélky a tvoří generativní orgány. Fytobiontů je jen pár rodů, navíc u řady druhů lišejníků není fotobiont ani známý. Proto si myslím, že taxonomie lišejníků je vyřešená docela dobře.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.