takto to vyzeralo pred týždňom OBR 10530
Reagovať na správu
Paráda s odkazom na skoršie štádium ...
Reagovať na správu
Misovka žilkovaná (Disciotis venosa) je jedlá huba, ktorá má chlórový zápach (ako nejaký dezinfekčný prostriedok). Je to znak, podľa ktorého ju bezpečne rozoznáte. Žiadne strachy, zápach sa pri tepelnej úprave stratí. A taká perlička na záver, niekedy rastie aj na rôznych handrách, pohodených v lese. Vivat bezdomovci a bordel, ktorý v lese robíte! Discinka, alebo misovka, obe sú jedlé. Zjedz ich a daj vedieť :-o))
Reagovať na správu
Všetky huby sú jedlé,no niektoré len raz.
Reagovať na správu
V apríli a v máji zvyknú rásť v týchto našich končinách tri takéto podobné druhy húb:
Misovka žilkovaná - Disciotis venosa rastie obvykle od 10. apríla na zemi v listnatých, hlavne lužných lesoch, veľmi často tiež na nezvyčajnom substráte - starých tkaninách, ktorých je najmä v petržalských lesoch povyhadzovaných neúrekom, preto je tu taká hojná. Často bývajú aj v hlúbikovej časti vrastené vlákna tkanín, i keď po tkanine v zemi niet ani stopy. Mne známe lokality sa nachádzajú v lužných lesoch v povodí Dunaja. Často možno nájsť veľmi početné húfy plodníc (aj viac ako 50), ktoré sú skryté pod listami.
Discinka - Discina parma je na Slovensku len nedávno opísaný druh a Doc. M. Procházka ho spomína v Spravodajcovi č. 11 z roku 1996. Našiel bohatú skupinku plodníc na kmeni topoľa bieleho v petržalskom Pečnianskom lese. Rastie údajne aj na zemi.
Na zemi a na dreve ihličnanov rastie discinka hnedá - Discina perlata, ktorá rastie skôr na Záhorí (Lamač, Stupava, atď.)
Nemám žiadny názor na určenie huby na fotke, ale ak by som mal postupovať podľa morfologických znakov, skôr mi to vychádza na discinku, lebo misovka má stred apotécia žilnatý, nie laločnatý. Potrebovalo by to o kúsok zväčšiť, aspoň 300x...
Reagovať na správu
Ono to viac vychádza na Discina parma, tá rastie na listnáčoch.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.