Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
..dobre miesto mas, dohovie tak kde..
Reagovať na správu
perfektný nález , gratulujem
Reagovať na správu
Článok podpísaný M. I. Levrentievom, majstrom sadovníctva a záhradníctva zo sovchozu Červený pohraničník z Psovskej oblasti. Článoček má nadpis Ako pestujem huby. Uvádzam ho od a do zet.
„Viete si predstaviť, že vám v sade alebo v záhrade rastú také vzácne huby ako dubáky a rýdziky ... ?! A nebol by to nijaký zázrak, len im treba na to vytvoriť príslušné podmienky. Hríb obyčajný borový rastie v ihličnatých aj listnatých lesoch. Má rád sucho a svetlo, preto sa dá pestovať v sadoch a záhradách medzi riadkami.
Roku 1957 som si pri dome upravil políčko na pestovanie hríbov — dvanásť štvorcových metrov. Najprv som na políčko dal čerstvý konský hnoj v hrúbke 12—15 cm. Potom som urobil zmes zo štyroch dielov mačinovej zeme, troch dielov tlejúceho lístia, dvoch dielov spráchniveného dreva a jedného dielu hliny (nesmú pritom byť listy a korene vŕby — obsahujú triesloviny). Túto zmes som poriadne poprehadzoval a dal na hnoj. Pred výsadbou sa zmes musí poriadne udupkať.
Huby sa sadia rozlične. Môžu sa priniesť z hory s kusom zeme, kde rástli, a potom aj s mycéliom uložiť do jamiek. Na to sa prihrnie dvojcentimetrová vrstva tlejúceho lístia. O 35 dní sa zjavia zárodky húb. Ak je sucho, mierne ich polievame zohriatou vodou.
Čas sejby je druhá polovica júla. Úroda sa dá zbierať koncom augusta. Týmto spôsobom som bral zo štvorcového metra 27 dubákov.
Druhý spôsob spočíva v sejbe výtrusov. Zobral som klobúk dospelej plodnice, položil na papier a dal na okno. O dvadsaťštyri hodín bol na papieri jemnulinký hnedkastý prah — spóry. Opatrne som ich odniesol na políčko. Súčasne som skúšal aj druhý variant tohto spôsobu. Spočíval v tom, že dva klobúky starých, už mľandravých húb som vložil do kanvy. O niekoľko dní sa huby načisto rozpadli a tou vodou som potom mierne políčko, podhubie, polieval. Tak sa dosiahne rovnomerná sejba. Huby vyrastali odrazu, rovnomerne. Zo štvorcového metra som bral 57 dubákov prvej akosti.
Takto pripravené políčko, teda vlastne podhubie, slúži aj niekoľko rokov. Každoročná sejba spór za mokra dáva hojnú úrodu húb.
Takisto sa pestujú aj rýdziky. Keď je hubárska sezóna v prúde, zoberieme mycélium v mieste, kde rýdziky rástli. Keď odstránime nečistotu, položíme mycélium do debničky a držíme v suchej a chladnej miestnosti do jari, potom už pristúpime k sejbe pôdy ako pri hríboch.
tak rátaj koľko kilo
Reagovať na správu
Super, tato ma hodnotu 1 kg ,cca 800-1000 eur, biela 2000- 5000 eur ,sem tam aj vyššie na burze.Hlavne v Taliansku a vo Francuzku.( možno aj na pokutu by vydalo )
Reagovať na správu
na kuse kmena....to znamena, ze neboli v zemi?
Reagovať na správu
riadna odmena,
pán lesa vydal svoje poklady do správnych rúk , gratulujem
Reagovať na správu
super nález foto všechno
Reagovať na správu
Pekná odmena, gratulujem. Ako boli hlboko ?
Reagovať na správu
Super Juraj.Gratulujem k peknému nálezu.
Reagovať na správu
Fakt paráda, gratulujem!
Reagovať na správu
Pekne, co canon uz nestacil? Sa musis opicit po Vojtovi?
Reagovať na správu
ale stačil ale keď už bola ta akcia a to opakovanie ťažko Vojto opakoval po Mijamovi
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Juraj Hermann
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Čas a miesto:
16. 06. 2014, Považský Inovec
Popis:
veľkosť 4 cm nova lokalita 8 plodníc ďalej som nehrabal vôňa príjemná chuť lahodná
výtrusy 25-30 18-22 µm elipsovite žltohnedej farby ornamentika sieťková 3-5 µm
súvisiace foto OBR 462929 . Najbližšia obec: Kálnica. Typ lokality: dubový les . Substrát: v zemi. Nadmorská výška: 250 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Juraj Hermann (juris84)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 462930; Zverejnené: 16. 06. 2014
Zaradené:
Ďalšie fotografie