jelenkovka modrastá
Hydnellum caeruleum (Hornem.) P. Karst.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Čas a miesto:
21. 07. 2013, Chočské vrchy
Popis:
3 plodnice rástli na tradičnom mieste vo vlhkejšej časti smrekového lesa pri malom potoku. Plodnice sa na lokalite objavujú každoročne od roku 2010.
Našla J. Peigerová.
Jelenkovky patria medzi veľmi vzácne a vzhľadovo zaujímavé huby, ktoré potešia oko nejedného obdivovateľa pestrosti farieb a tvarov našich húb.
Klobúk:
Jelenkovka modrastá sa vyznačuje modrasto sfarbeným zamatovým klobúkom, ktorý je u mladých plodníc rovnomerne sfarbený - bielomodrý až bieloazúrový OBR 285177 . Pri nasledujúcom vývoji plodníc je klobúk v strede svetlejší a postupne bledne, neskôr sa sfarbuje do hnedosiva OBR 284132 . Na okraji klobúka sa typický modrý až azúrový farebný odtieň zachováva dlhšie.
V prípade starších plodníc a počas dlhotrvajúceho sucha klobúk úplne bledne a aj zamatovosť povrchu klobúka je menej zreteľná OBR 366672 .
Hlúbik:
Hlúbik je často celý pokrytý modrastými, sivobielymi až sivohnedými ostňami a na báze má viac či menej výraznú špinavobielu až svetlooranžovú hľuzku.
Dužina:
Dužina sa vyznačuje koncentrickým zónovaním, je oranžová a smerom k vrcholu klobúka a jeho okrajom má modrastú farbu, jej vôňa je škoricovo-múčna.
Gutácia plodníc:
Na klobúku sa zriedkavo môžu objaviť dužinou vylúčené hrdzavohnedé kvapky OBR 221892 . U jelenkovky modrastej nebol do dávnej minulosti (2010) tento proces pozorovaný. Tento jav sa nazýva gutácia a najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť u mladých plodníc. Gutáciu plodníc môžeme takisto zaznamenať u ďalších druhov rodu Hydnellum (jelenkovka). A to u Hydnellum suaveolens (jelenkovka voňavá) - priesvitné kvapky, Hydnellum geogenium (jelenkovka sírovožltá)- slabožlté kvapky, Hydnellum peckii (jelenkovka pálčivá) – typický zástupca rodu s červenými kvapkami, Hydnellum ferrugineum – (jelenkovka hrdzavohnedá) – červené kvapky.
Väčšinou sa s vylúčenými kvapkami môžeme stretnúť u mladých plodníc, u starších sa kvapky objavujú v menšom počte alebo úplne chýbajú. V čase dlhšieho sucha kvapky rýchlo zasychajú alebo sa ani nevylučujú.
Gutácia plodníc u ostatných druhov jelenkoviek nemusí byť vylúčená, no zatiaľ nebola pozorovaná.
Možnosť zámeny:
Jelenkovka modrastá je svojim vzhľadom a znakmi dostatočne charakteristická a jedinečná na to, aby k zámenám s inými druhmi nedochádzalo. Napriek tomu sa však často nesprávne zamieňa s jelenkovkou voňavou (Hydnellum suaveolens), ktorá má výraznú anízovú vôňu a na reze má modrú dužinu so špinavobielymi zónami bez náznakov oranžovej farby a roní priesvitné kvapky.
Teoreticky je možná zámena starších vyblednutých plodníc s oranžovými tónmi na hlúbiku s jelenkovkou oranžovou (Hydnellum floriforme), ktorá má ale sýtooranžový hlúbik, stred klobúka je aj v starobe oranžový až oranžovohnedý, tvorí väčšinou subtílnejšie plodnice (v prípade zrastlíc však aj ona dorastá do väčších rozmerov), dužina má výraznú múčnu vôňu a oranžovú farbu, v klobúku a na jeho okrajoch svetlú (bielu až svetlooranžovú) bez modrých odtieňov.
Ekológia:
Jelenkovka modrastá rastie zriedkavo v smrekových lesoch a v okolí potokov vo vyšších polohách, predovšetkým na pôdach na neutrálnom podloží v lete a na jeseň (júl-september). Vzácny druh.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Jana Peigerová (Jane13)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 404371; Zverejnené: 01. 08. 2013
Zaradené:
Atlas húbAtlas chránených húbZriedkavé a zákonom chránené druhy húb