Nasledujúce fotografie
henclováRe: 2
Magor Mirka Kukurová
17. 07. 2005
Diskusia k fotografii
Myslím, že je to hríb fialovohnedý. Rastie pod bukmi, dubmi a gaštanmi.
Reagovať na správu
Ďakujem Milan, to ma ani nenapadlo... až tak dobre sa v určovaní hríbov nevyznám. Možno ma pomýlilo aj to, že tam sem-tak rastie aj borovica! Ešte raz vďaka, zase som sa niečo nové naučila!!!
Reagovať na správu
Ešte niečo. Práve som čítala o hríbe hnedofialovom. Ten na reze mení farbu a nevonia po hríboch. A tieto farbu nemenia a voňajú krásne hríbovo.
Reagovať na správu
Kde si sa dočítala, že mení farbu?:-? Ja som sa dočítal v atlase húb od Hagaru o Hríbe fialovohnedom (asi preklep lebo separans by mal byť hnedofialový), že na reze nemení farbu, nevonia hríbovito, ale skôr ako prášnice a chuť má takmer orieškovú. Tiež v Hríbovité huby Pilát, Dermek o Hríbe hnedofialovom som sa dočítal, že dužina je nemenná a vôňa a chuť je rovnaká ako má hríb dubový. Pozri sa na to prosím ťa ešte raz a napíš mi sem zdroj.
Reagovať na správu
Zmena farby? No tu na stránke. Slovo odborníka: Hagara 1998 Atlas húb, Neografia 462.s, Dužina mäsitá , pevná , biela, na reze mení farbu, nevonia hríbovo, skôr ako prášnice, chut má orieškovú... hore vyššie je však písané niečo iné, takže neviem...? Rada sa nechám poučiť. Farba bola skutočne fialová , ale vôňa hríbovitá... Hríby sosnové tu rastú vo veľkom množstve, ale je pravda, že s takýmito som sa ešte nestretla...
Hríb bronzový to nie je , určite... tie poznám dobre a sú nezameniteľné...
Reagovať na správu
Ja mám atlas húb Hagara 1993, Neografia 136str. a tam sa píše"na reze nemení farbu". Sranda, že? Ale podla mňa to predsa len bude on. Hlavne kvôli tomu, že popis sedí podľa Hríbovité huby Dermek, Pilát. Tam sa zhruba píše, že vonia ako dubák a nemení farbu. To sa už opakujem a ty si mala možnosť predvedčiť sa na vlastné oči a nos.
Reagovať na správu
Ja si myslím, že je to hríb sosnový (Boletus pinophilus).
Reagovať na správu
Nezdá sa mi farba klobúka a ani tvar hlúbika, ktorý by mal byť valcovitý. Podľa mňa to nie je ani H. sosnový.
Reagovať na správu
Tvar hlúbika môže byť u obidvoch druhov zavalitý, ak vychádzame z plodníc opísaných z územia SR. A farba klobúka tiež nie je vhodným ukazovateľom na rozlíšenie týchto dvoch druhov, pretože aj Boletus pinophilus z bučiny môže mať fialovkastý klobúk. Myslím, že najlepšie by bolo preštudovať opis k typovej položke.
Reagovať na správu
Bronzák to nie je. Ten má svetlé flaky na klobúku inak zafarbené ako tieto tu.
Reagovať na správu
Geologický základ a zloženie pôd vplýva nielen na pestrosť flóry, kvalitu plodín a vína, ale ovplyvňuje aj výskyt húb. Južná časť Štiavnických vrchov je bohatá na rozmanité druhy, ktoré zaujímajú praktických hubárov. Dúbravy v okolí Jabloňoviec, Bohuníc, Devičian, Pukanca a Majerov v dobrých rokoch poskytujú množstvo hríbov dubových a bronzových. Vzácnejšie sa vyskytuje hríb kráľovský. V bučinách rastie prevažne hríb smrekový, nájde sa aj hríb sosnový a hnedofialový. Pre skúseného hubára sú skutočným eldorádom mladiny v Brezinách na Majeroch, kde rastú skoro všetky druhy u nás známych kozákov. V lesoch okolo Pukanca hojne rastú bežné huby, ako sú rýdziky, plávky, kuriatka, bedle, masliaky, suchohríby, podpňovky, hlivy, pôvabnice a iné. Na lúkach sú to rôzne druhy pečiarok, prášnice a tanečnice poľné. Okrem jedlých druhov sú hojné aj jedovaté huby a medzi nimi nie je ojedinelá ani muchotrávka zelená, najjedovatejšia huba. V posledných desaťročiach sa stala raritou muchotrávka cisárska, považovaná za najchutnejšiu hubu, ktorú možno ojedinelo nájsť v teplých dúbravách. Zber húb zatiaľ nie je obmedzovaný, no vzácne druhy by si zaslúžili plnú ochranu.
(Zdroj: Oficiálna stránka obce Pukanec)
Našla som ich aj tento rok na tom istom mieste, myslím si , že sa skutočne jedná o hríb hnedofialový.
Reagovať na správu
...tak to je zaujimave, hnedofialovy ? rozoberal to Vladko Kunca, ale bodaj by to boli hf na fote !!
a to bola taka hrca na kope ?
Reagovať na správu
veru bola a nie jedna, v tom roku ich tam bolo veľmi veľa a rástli v takýchto hniezdach. Tak ako som aj v prechádzajúcom príspevku ohľadom foto napísala v tejto lokalite rastie hríb hf. Či je zrovna toto on neviem, ale rástli tam aj sosnové a boli iné...
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.