Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Ešte si neodpustím poznámku, že akokoľvek sú niektoré názvy húb v tom novom, veľkom atlase húb od Hagaru a spol. divné, pre tento hríb, je názov určite správnejší a logický: HRÍB FIALOVOHNEDÝ.
Reagovať na správu
Stále si ho porovnávám s tím druhým hřibem, označeným jako Boletus reticulatus, a vidím v tom spojitost.
Reagovať na správu
reticulatus a veľmi pekný...
Reagovať na správu
Sorry chlapi, ale stojím si za tým. Vedie ma k tomu viac aspektov. V prvom rade som vychádzal z opisu Hagaru (HAGARA, L., 1998: Atlas húb. Neografia, 462 s.), ktorý uvádza asi najprepracovanejší opis (čochvíľa by som ho na stránke uviedol). Ten, okrem iného, uvádza tieto znaky, ktoré mi vyslovene sedeli: dlho oinovatený klobúk s fialovastým nádychom (to som ešte z fotky uberal modrú a magentu a stále je vidieť ten nádych), celý hlúbik sieťkovaný - pod klobúkom sieťka biela (je pravda, že mi tu nesedia podlhovasté oká, ináč OK), vôňa dužiny iná ako u hríba dubového, oriešková (voňalo to skôr ako lieskové oriešky). Tento opis sa mi páči viac ako všetky ostatné, ktoré sú udávané v niektorých iných publikáciách, pretože sú v podstate prebrané z „hríbovej klasiky“ (PILÁT, A. - DERMEK, A., 1974: Hríbovité huby. Veda, Bratislava, 191 s.), ktorá uvádza skôr skromnejší opis. Táto publikácia, ako tu už niekto trefne poznamenal, trocha zaostala za súčasnosťou a patrilo by sa ju aktualizovať. Ohľadom hlúbika napr. neuvádza, že je celý sieťkovaný, hoci je to zrejmé z nákresu. To isté potvrdia aj Hagarové fotky.
Reagovať na správu
Roland už "zavesil" opis podľa Hagaru z jeho Atlasu húb, ktorý som mu poslal.
Reagovať na správu
Pokiaľ vôňa dužiny bola oriešková a nie tá, kt. je typická pre okruh Hríba obyčajného,tak by to mal byť HRÍB FIALOVOHNEDÝ.
Reagovať na správu
tento hrib je chraneny
Reagovať na správu
super záber-musel byť urobený dobrým foťákom a to určenie sedí
Reagovať na správu
Súhlasím s Valdom je to 100% h. FIALVOHNEDÝ
Reagovať na správu
Škoda že nie je záber na výtrusnice,ak sú biele a klobúk fialovohnedý,značne hrboľatý,mal by to byť on.Našiel som ho raz v živote,aj to na netypickom mieste,na Táľoch.
Inak je krásny.
Reagovať na správu
Tieto huby rastu u nas hodne v jednej jedinej hore. Je to fantazia.
Reagovať na správu
...velmi pekny !!
okrem denneho sumaru, v polohe lezmo pred spanim (dneska som sa nedockal), i lovim v pamati "nalezy" z davnejsich casov...(a sup do "posvietit" !!!, druh, lokalita....
...Vladko, ukazoval som Ti nalezisko satana, rastu tam i bronzaky, regius,...a cca 6-7 rokov, mozno to bol separans ? miesto si priblizne pamatam....tento rok sa lepsie prizriem...
Reagovať na správu
...dnes som mal na plane, aj svokor sa pre mna zastavil, isiel do ZV, ale mizerne sa citim, ak sa polepsi, zajtra...
Reagovať na správu
Nejako som sa k tejto snímke opäť dostal-presne takéto rastú vo na Minci-prevažná časť úlovkov z Mice je presne takejto farby a vzhľadu.Ak chceš,nájdem nejaké snímky.
Reagovať na správu
OK, som zvedavý. Stále sa viacerí mykológovia nevedia zhodnúť, či vôbec existuje...
Reagovať na správu
Ja som takéto kúsky našiel v Litmanovej. Ale nejaké v košíku boli aj sosonové, takže asi 2 boli fialovohnedé. Prostredie- buky, smreky, duby a borovice. Nemal som ešte dotykový mobil- 5 rokov dozadu, tak sa fotka nezachovala.
Reagovať na správu
V detstve som nachádzal niečo podobné, ale nemusel to byť on. Rástli v SV dubovej mikrolokalite OBR 257573 , mávali fialovkastý, malý klobúk v pomere k veľmi dlhému a často zahnutému bielemu hlúbiku, ktorý som musel neraz vyhrabávať z veľkej hĺbky. Vždy som miloval, keď som našiel takéhoto a 2/3 mal v zemi. Posledné roky nachádzam hríby takmer výlučne len na povrchu, možno je to dané z roka na rok menšou vlahou a dlhotrvajúcimi horúčavami.
Reagovať na správu
Obyčejný dubák,podívejte se na stránky amerických mykologů,b.separans je úplně něco jiného..
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
30. 05. 2006, Štiavnické vrchy, stred
Popis:
Rástol v zmiešanej dubine. Našiel som ho len druhýkrát v živote, ale včera mi ho otec znova potvrdil z Domaše, kde zvyknú rásť práve v tomto čase.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Vladimír Kunca (vlado(ZV))
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 34283; Zverejnené: 14. 06. 2006, Model:Canon EOS 300D DIGITAL; Clona:f/10.0; Čas:1/5s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:48/1mm
Zaradené:
Ďalšie fotografie