škľabka plstnatá
Schizophyllum amplum (Lév.) Nakasone
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Perizoma flavofasciataRe: 10
marek brandejs
07. 07. 2011
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
29. 12. 2011, okolie Považskej Bystrice
Popis:
Niekoľko desiatok plodníc rástlo na tenkých konárikoch listnatých stromov v listnatom poraste (vŕba, topoľ, jelša, agát) pri priehrade.
Dôkazom toho, že aj v zimnom období rastie väčšie množstvo rôznych druhov húb, je aj škľabka plstnatá. Pomerne často je nenápadná, pretože väčšinou môžeme ako prvú zbadať jej vonkajšiu stranu, ktorá je bielo plstnatá. No keď ju otočíme, držíme v rukách úplne inú hubu, pretože jej vnútorná časť je hnedej farby s rôznymi odtieňmi.
Škľabka plstnatá rastie prakticky po celý rok, najmä za vlhkého počasia sa jej dobre darí. Jej hlavné rastové obdobia sú však jar a jeseň, poprípade aj mierna zima. Môžeme ju nájsť jednotlivo, ale často aj v bohatých zhlukoch, najmä v listnatých porastoch okolo riek a vodných nádrží, prirastenú na tenkých konárikoch listnatých stromov, ako sú osika, topoľ, vŕba. Je možné ju objaviť aj v listnatých alebo v zmiešaných lesoch. Obľubuje lužné lesy.
U škľabky by sme zbytočne hľadali hlúbik, lebo ho nemá. Rastie prirastene ku konárikom, pričom dosahuje šírku približne od 5 do 20 mm. Najmä v mladosti vytvára pravidelné, okrúhle, miskovité plodnice, no postupne sa stláča a zvlňuje do rôznych nepravidelných tvarov, pričom má dve „tváre“.
Jej vonkajšia, menej nápadná strana, ako som už písal v úvode, je plstnatá, bielej alebo sivej farby. Vnútorná strana je oveľa krajšia, okrová, oranžovohnedá, až hnedá, môže byť slabo žilkovaná alebo hladká s bielym plstnatým okrajom.
Konzistencia huby je rôsolovitá, pružná a to najmä po dažďoch, keď sú plodnice čerstvé, roztvorené, nasiaknuté dažďovou vodou. V čase sucha je možné vidieť iba jej vonkajšiu bielu stranu, pretože sa plodnice uzatvárajú a vtedy majú chrupkovitú konzistenciu. Z toho vyplýva, že najlepší čas na jej hľadanie a fotenie je po dažďoch za vlhkého počasia, keď je v plnej kráse.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 311512; Zverejnené: 07. 03. 2012