jelenkovka oranžová
Hydnellum floriforme (Schaeff.) Banker
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
19. 08. 2011, Západné Tatry
Popis:
Ihličnatý les (smrek, borovica, smrekovec) na strmom južne orientovanom svahu, 1100 m n.m.
biotop: OBR 295746
Jelenkovky patria medzi veľmi vzácne a vzhľadovo zaujímavé huby, ktoré potešia oko nejedného obdivovateľa pestrosti farieb a tvarov našich húb. Takýmto druhom je nepochybne aj Hydnellum floriforme.
Klobúk:
U mladých plodníc je biely až krémovobiely OBR 296126 , jemne zamatový, rovný alebo hrboľatý. Staršie až dospelé plodnice sa začínajú postupne sfarbovať typickými oranžovými farbami, v strede klobúka sú až oranžovohnedé OBR 284370 . Okraj klobúka ostáva vždy biely. Veľkosť plodníc tohto druhu závisí od zrastania plodníc a v takom prípade vytvárajú veľmi veľké plodnice, ktorých “spoločný“ klobúk presahuje aj 10 cm a je u nich prítomných viacero hlúbikov, ktoré sú viac či menej zreteľné. V prípade jednotlivých nezrastajúcich plodníc dosahuje klobúk veľkosť v priemere aj okolo 6 cm, plodnice sú ale často menšie. Takisto sa na klobúku môžeme stretnúť s vrastenými či obrastenými predmetmi (ihličie, listy, kúsky dreva,...), ktoré boli v tesnej blízkosti plodníc počas ich rastu. Tento jav prerastania okolitých predmetov je typický pre všetky druhy rodu Hydnellum.
Hlúbik:
Hlúbik je jemne plstnatý, u mladých plodníc výrazne sýtooranžový, u dospelých plodníc mierne vyblednutý stále však zreteľne oranžový. Klobúk a väčšiu časť hlúbika pokrývajú ostne, ktoré sú u mladých plodníc biele, neskôr krémovobiele až hnedasté. U veľmi mladých plodníc ešte nemusia byť zreteľne vyvinuté a spočiatku chýbajú. OBR 334854
Dužina:
Dužina sa po prerezaní plodnice vyznačuje výraznou múčnou vôňou. Na reze môžeme pozorovať jej zónovanie a viaceré farebné prechody smerom od hlúbika k okraju klobúka. V hlúbiku je dužina tmavšia-hnedooranžová, postupne smerom ku klobúku stále svetlejšie oranžová a na okraji klobúka žltobiela.
Gutácia plodníc:
Na plodniciach jelenkovitých húb sa zriedkavo môžu objaviť dužinou vylúčené kvapky. Väčšinou sa s nimi môžeme stretnúť u mladých plodníc, u starších sa kvapky objavujú v menšom počte alebo úplne chýbajú. V čase dlhšieho sucha kvapky rýchlo zasychajú alebo sa ani nevylučujú. Jav vylučovania kvapiek na povrchu plodníc sa nazýva gutácia a je typický pre rod Hydnellum.
Gutácia plodníc u druhu Hydnellum floriforme a u niektorých ďalších druhov nebola doteraz pozorovaná čo však neznamená, že je úplne vylúčená.
Prehľad druhov rodu Hydnellum (jelenkovka), u ktorých bola počas pozorovania zaznamenaná gutácia plodníc. Hydnellum caeruleum (jelenkovka modrastá) – hrdzavohnedé kvapky, Hydnellum suaveolens (jelenkovka voňavá) - priesvitné kvapky, Hydnellum geogenium (jelenkovka sírovožltá) - slabožlté kvapky, Hydnellum peckii (jelenkovka pálčivá) – typický zástupca rodu s červenými kvapkami, Hydnellum ferrugineum – (jelenkovka hrdzavohnedá) – červené kvapky.
Možnosť zámeny:
Druh Hydnellum floriforme je svojim sfarbením a vôňou či farbou dužiny natoľko charakteristický, že prakticky nie je možná jeho zámena s iným druhom. V teoretickej rovine je možné zameniť si menej výrazne sfarbené plodnice tohto druhu s vyblednutými plodnicami Hydnellum caeruleum (jelenkovka modrastá). V tomto prípade však u Hydnellum caeruleum absentujú oranžové farebné odtiene na klobúku. Slabooranžovo môže byť sfarbený hlúbik, ktorý je často zakončený viac či menej výraznou hľuzkou. Dužina má okrem oranžového sfarbenia prítomnú aj modrú farbu a nevonia výrazne múčne ako Hydnellum floriforme.
Ekológia:
Hydnellum floriforme rastie počas leta a začiatkom jesene (júl-september) v ihličnatých lesoch smrekových prípadne v lesoch s prevahou smreka s prímesou borovice lesnej. Počas pozorovania tohto druhu na viacerých lokalitách sa ukázal byť ako indiferentný voči pôdnej reakcii, nakoľko sa vyskytoval na veľmi kyslých až mierne alkalických pôdach. Do počtu lokalít (3) a množstva vytvorených plodníc to bol jeden z najčastejšie vyskytujúcich sa druhov rodu Hydnellum, čo však nič nemení na tom, že je to vzácny druh ihličnatých lesov vyšších polôh a vyžaduje si zvýšenú pozornosť a pravidelný monitoring lokalít. Ako všetky druhy rodu Hydnellum, aj tento je nejedlý.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Maroš Peiger (mako66)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 296126; Zverejnené: 05. 10. 2011
Zaradené:
Atlas húbZriedkavé a zákonom chránené druhy húb