Nasledujúce fotografie
hubaRe: 5
Ján Šuvada
07. 10. 2005
Diskusia k fotografii
Nó, tak táto Ti celkom vyšla, ale opäť sa v budúcnosti vyvaruj štvorcovej fotografie a prepálench miest na fotke. Radšej zvol iný uhol pohladu, aby si nemal oblohu, alebo sneh v pozadí, tým dosiahneš, že budeš mať jasovo vyrovnanú scénu a nestane sa ti, že by fotka bola niekde preexponovaná.
Nevzdávaj to, táto je inak fajn.
Reagovať na správu
Cením si korektnosť farieb. Ani žiadna aberácia tam nie je. Dobre to fotí veru. Použil by som menšiu hĺbku ostrosti - menšiu clonu, aby som ju vypichol, ako dominantný objekt. Urobil by som väčšiu hubu a menšiu fotku a vyhol by som sa centrálnej kompozícii. A fotku treba robiť vo formáte 141x100 bodov a potom ju prispôsobiť na 570 bodov na dlhšiu stranu. Chcel si, aby sme Ti napísali, tak píšem. Je to dobré a bude to ešte lepšie. Uvidíš.
Reagovať na správu
Vďaka za rady. Len nerozumiem tomu údaju 141x100 bodov.
Reagovať na správu
Ešte jedna vec ma napadla, na odsadenie od pozadia je dobré používať čo najväčší optický zoom a nízku clonu.
Reagovať na správu
Už som pochopil tie body...to je vlastne pomer strán.
Čiže lepšie je fotiť z väčšej vzdialenosti so zoomom ako z menšej so širokým uhlom?
Reagovať na správu
Pri tom max. zoome sa snaž tiež fotiť z čo najmenšej vzdialenosti, ale tak aby ti to foťák zaostril.
Ale nie je to vždy pravidlo fotiť z čo najväčším zoomom, tak foť len keď potrebuješ hubu odsadiť od pozadia, aby sa divák pozeral na to hlavné a to je huba, niekedy je ale potrebné použiť veľkú hĺbku ostrosti, aby bola ostrá celá huba (alebo všetky huby)...
Reagovať na správu
A s akým rozlíšením fotíte podobné zábery?
Reagovať na správu
Foť vždy čo možno s najväčším rozlíšením a aj najvyššej kvalite, aby si si potom doma mohol dovoliť aj väčšie orezanie snímky. Ale nikdy sa nespoliehaj na to, že doma upravíš, ak môžeš snaž sa vždy čo najlepšie hubu odfotiť na mieste.
Reagovať na správu
Najlepšie je nafotiť radšej veľa fotiek jednej hubky a vyskúsať všetky možné uhly pohľadu, nastavenia clony, korekcie expozície, použitia zoomu, aby si mal potom z čoho vyberať.
Reagovať na správu
V podstate tej hĺbke ostrosti rozumiem, len sa mi zdá, že pri takomto zábere by mala byť /mohla byť/ zretelná aj kôra aby sa prípadne dal rozlíšiť druh stromu. Dík za rady.
Reagovať na správu
To máš pravdu, niekedy je žiaduce dať väčšiu hĺbku ostrosti, ak tým autor niečo chce povedať, je to všetko len na tvorcovi fotografie, ten má plnú moc nad fotkou.
Reagovať na správu
Skús mi poslať originálnu snímku na môj email a ja sa sňou pohrám: [email protected]
Reagovať na správu
Ono niekedy je fajn, odfotiť fotku tak, aby tam bola pekne vidieť hubka, okolie, kde rástla, lístie... To je už na tebe, ako to odfotíš.
Reagovať na správu
Čo Lukáš povedal, to sedí...hmmm. Bude mojím hovorcom a ja môžem ísť za babami...
Reagovať na správu
Ako zistíš, že tam je, alebo nie je aberácia? /aberácia - úchylka /
Reagovať na správu
Aberácia je optická chyba, ktorá vzniká rozložením spektra svetla pri prechode cez šošovky, prejavuje sa najmä pri veľkých kontrastoch (svetlé a tmavé miesta) a na fotke je zbadáš ako červené, purpurové ,modré až zelené lemovanie okolo spomenutých veľkých kontrastoch.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.