Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Rusíni v Orlove pri Plavči dobu predbehli. Už pred mnohými rokmi ma pozvali kosiť tieto "hríby"
Reagovať na správu
takže vo fragmente nepôvodnej smrečiny...tiež by som chcel nájsť a tak "múdro" písať
Reagovať na správu
Tiez som sa nad tym pozastavil. Ja tu mam ihlicnan len vo fragmentoch a nepôvodny. Ako to rozoznat v Stiavnickych vrchoch? Zrejme bola ta smrecina vysadena ale ci by sa tam aj prirodzene nerozsirila?
Reagovať na správu
Keďže sa podobným témam venujem trocha aj pracovne, tak som to tam napísal akosi spontánne. Skôr som však chcel zdôrazniť, že pre hubu niekedy stačí veľmi málo (jeden strom - tu ich bolo asi 20), aby sa našla tam, kde ju nik nečaká a človekom zmenená a meniaca sa krajina môže priniesť rôzne prekvapenia.
Smrek je u nás pôvodný (ako jednotlivá prímes, nie súvislé lesy) tak od 800 m n.m. (v úzkych dolinkách severných svahov dajme tomu aj od 600 m). Všetko ostatné je nepôvodné, takže napr. v Štiavnických vrchoch je v podstate nepôvodný všade a umelo vysadený. Pri BA a v blízkom okolí BJ určite tak isto.
Reagovať na správu
Ani Ba už nie je pôvodná. Na sviatky je vyľudnená - veď viete prečo, že?
Reagovať na správu
Kto vie, ten vie! Síce sa to nerýmuje, ale je to tak!
Reagovať na správu
Krasne Vladko.Valibuk ako sa patri.Len ta hrcata hlava.Nesiel v nalade cez ten les domov od jedneho smreka k druhemu?
Reagovať na správu
Toto som ešte nevidel.Krása.
Reagovať na správu
je zaujímavý a krásny
Reagovať na správu
neskutocny..huba dna pre mna!
Reagovať na správu
pre mňa huba roka resp. huba, ktorá mi bude vŕtať v hlave, kým ju niekto s istotou správne určí. Našla som presne takýchto asi 9 v auguste na troch miestach pod dubami v Šaštíne, žiaľ som ich nenafotila. Nepoznám tu ľudí, neviem, na čo sa špecializujú a už vôbec neviem, ktoré huby na tejto stránke nie sú zmapované, takže je to ťažké.
Reagovať na správu
tak toto nemá chyby
Reagovať na správu
Ja som ich dnes našiel zo päťdesiat, ale ani jeden nebol ničím zvláštny, ale chutné sú všetky. Kdesi som čítal, že vo Vihorlatských vrchoch boli pôvodne smrekovo-jedľové lesy a keď nájdem v bukovom lese samostatný smrek, myslím, že je to pozostatok pôvodného typu lesa. V PR Jedlinka je taký malý kúsok pralesa s jedľou, smrekom, ale už pomiešaný aj s bukom.
Reagovať na správu
Neskutočný suchohríb... krásny
Reagovať na správu
už ma predbehli s hviezdičkami /ako v škole.. c.. sa opisuje/, tak len pochválim nález a pekné foto, mojou slabinou je dobre hubku zaostriť, pri tejto by to nemal byť až taký problém, je mohutná ako sud
Reagovať na správu
Krásne foto. Takéto tvary niekedy nachádzame na Záhorí, hovoríme im hrčáky. Majú takéto zdeformované klobúčiky a odspodu sú trošku akoby nahrdzavelé.
Reagovať na správu
Ajajaj... Už sa tomu môjmu "slimáku" zo 7.10.2010 nečudujem, kde sa vlastne inšpiroval...
Reagovať na správu
Špica, hlavička sťa by povrch inej planety
Reagovať na správu
A co tak B. dadiorufus ?
Reagovať na správu
No, tak teraz si mi dal... O tomot ani neviem. Niekde je uvádzaný ako synonymum, ale Šutara a kol. ho ani neuvádzajú.
Reagovať na správu
Našel jsem letos jednu plodničku na lokalitě kde ho fotil i Slavo Hagara, jen jsem ho nevzal, a nejsem si jistý zda je to určitě on. Ten tvůj opravdu hodně připomíná ten co fotil Slavo, ten můj vypadá více jako badius i když trošku načervenalý.
Reagovať na správu
nie je to náhodou suchohríb vresový? Takých som v auguste našla viac, ale všetky mali plesnivé rúrky, ako sa píše v atlase, jeden som usušila a odovzdala exsikát J.Č.
popis: elipsovitý hlúbik, nizke rúrky, takmer vždy plesnivý, hrčkatý klobúk, tak vyzerali tie moje a podľa mňa aj tento
inak dužina krásna zdravá ako u suchohríba hnedého...
Reagovať na správu
Aha, tak to je možno presne ten, na ktorý myslel Jirko Polčák. Síce ho máme v atlase, ale nikde nemôžem natrafiť na to, že oficiálne existuje a príslušný popis. A navyše, hneď vedľa boli aj klasické suchohríby. Ten ma zaujal svojou výnimočnosťou, čo môže byť len anomália. Aj tak vďaka za zaujímavý postreh.
Reagovať na správu
Vladko, v atlase Hagaru je na str. 376,
našla som ho na kraji dubového lesa 4 ks, za uličkou borovicový les, druhé som našla v dobovoborovicovom lese, kvitli nám tam veľké kolesá vresu.
Ak Ťa to poteší a J.Č. sa neurazí, on ho tiež nepoznal, keď som mu ho priniesla do Mariánky na výstavu s ostatnými exsikátmi
Podľa mňa to určite nie je anomália.
Reagovať na správu
Áno, je tam, uniklo mi to. Predsa len, pri hríbovitých hubách sa hlavne orientujem cez Hřibovité houby od Šutaru a kol., kde ho oni ani nespomínajú. Niektoré veci mi podľa opisu, hlavne biotopu nesedia (ani kyslé pôdy, a predsa len, boli len priamo pod smrekmi), takže to zatiaľ nechám tak. Položka existuje a ešte aj na budúci rok to tam poriadne preskúmam.
Reagovať na správu
tvar ako po rádioaktívnom mraku ked zaprsi
Reagovať na správu
Chýbajú mi tu tie tvoje fotky Vlado. Možno by si mohol občas urobiť výnimku.
Reagovať na správu
No vďaka...
Dobre, občas asi teda niečo pridám. Výnimočné nálezy, ktoré budú odpublikované.
Reagovať na správu
Pekný zaujímavý hrubý suchohríb hnedý.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.