Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
podobnú otázku si môžme položiť aj, čo sa týka Slovenského raja.. len namiesto toho kôrovca použijeme pojem "Zákonom chránení tiežobčania"!
Reagovať na správu
houby chraneni - podporovani, kto mne da zadarmo material na dom,kozu na mlieko, odpadove drevo z pily na kurenie a mojim detom obed v skolskej druzine za korunu, ....
Reagovať na správu
no to je pravda, na tych ani postrek ani nic ine nezabera. Stale nechapem preco napr. letanovskych "Kubáncov" stahuju medzi Sp. Stvrtok a Hrabvusice, ked Slovensko vlastní morske dno. Ale to sa asi Greenpeace boji ze by vyzrali vsetko na morskom dne
Reagovať na správu
Veru, lebo tí na rozdiel od kôrovca "žerú" aj listnaté lesy.
Reagovať na správu
Hm, zvláštny názor. O zožraté drevo nemá totiž nikto záujem, nedá sa predať, tak tam stoja 5 - 6 metrové kýpte /tú fotku sa mi nechtiac podarilo zmazať/ a tie vlastnou váhou odlomené kmene tam budú nejakých 30 rokov tlieť a slúžiť kôrovcovi pre ďalšie množenie sa. Pod tými kýpťami, prepletenými tlejúcimi kmeňmi, narastie bujná vegetácia, po ktorej by sa určite nikomu nechcelo prechádzať a ani z diaľky ten pohľad nevyzerá nejak vábne. Radšej by som bol za tú prevenciu, trebár vhodnými postrekmi ktoré určite nie sú ideálnym riešením, ale predstavujú menšie zlo.
Reagovať na správu
O zožraté drevo majú záujem huby.
Bujná vegetácia je tam práve žiadúca, mŕtvo by tam bolo v opačnom prípade, keby tam žiadna nebola. To, že tam nebude poriadny les skôr ako za 50 rokov, je mi jasné, ale inak ako ponechaním všetkého na prirodzený vývoj sa podobnému scenáru v budúcnosti nedá zabrániť, aj keď tam budú zbierať huby až ďalšie generácie. Monokultúry sú chybou z minulosti, za ktorú nielen Tatry teraz pykajú.
Reagovať na správu
Kôrovec sa nemnoží a nevyužije suché staré drevo (iba čerstvé lyko),práve tieto suché stromy (nie kalamitné prehádzané cez seba, optimum 1 z 5 nechať) slúžia ako fyzická ochrana, tie ktoré prežijú lykožrúta sú odolné a pod tými suchými treba cielene podporiť prir. zmladenie...
Janko, prirodzený les v týchto podmienkach samovývojom "keď báčik z Chochoľova...", resp. sme v kultúrnej krajine - keď človek urobí krok doprava, musí urobiť aj doľava, inak spadneme na zadok...
Pudový ochranári by konečne mali svoje názory aplikovať na sebe a priestor v médiách by sa mal dať odborníkom.
Reagovať na správu
Ochranari Ti to Jarko vysvetlia......
Reagovať na správu
Čo ďalej? Vyrastie tam prirodzený les.
Reagovať na správu
Zuzka to ja viem, lenze podla mojich skusenosti v Tatrach ine stromy rast nechcu a velmi nepocuvaj ludi ktori Ti rozpravaju, ze aj by chceli ale... Napisem Ti tu jeden osobny zazitok. Zaciatkom osemdesitych rokov Tatry tiez postihla veterna smrst z dost velkymi nasledkami (nastastie nic v porovnani s tym co sa tam stalo nedavno). Ja v tom case mlady dorastenec a clen ochranarskeho spolku TANAP-u ( ktory v tom case viedol dnesny riaditel ) ci ako sa to volalo som vysadil stovky sadenic inych stromov, nie smrekov. Samozrejme, nebol som jediny. Vysadili sme tisice a tisice sadenic borovic, jedli, briez, smrekovcov a dokonca aj bukov. a krasne sa ujali. V prvych rokoch jasne viedli brezy, jarabiny a jelse. V plovici desatrocia vitazili smrekovce a borovice. Na konci tisicrocia som v tych lesoch zbieral huby. Na moje prekvapenie bol ten les taky, ako pred dvadsiatimi rokmi. Smrekovy...Pritom smreky sa v tych castiach nevysadzali (alebo takmer nevysadzali). A ona ani ta monokultura nebola az taka monokultura. Kto tie lesy naozaj pochodil urcite poznal krasne brezove haje, ci jelsiny pri skoro kazdom potoku... Prepac ak som Ta obtazoval.
Reagovať na správu
- myslím, že chápem, čo sa mi snažíš povedať, ani kosodrevina, nebola nasadená a je to skoro monokultúra, ani si nemyslím, že smrek je najhorší strom na svete, dosť sa na Tatry aj adaptoval..
- ťažko hovoriť o Tatrách ako o jednom lese, áno ja som tam tiež chodila od malička, veď to mám naskok :)
sú tam krásne rôznorodé lesy, kde je diverzita, ale sú aj lesy, kde bolo jasne vidieť, že stromy sú rovnako vysoké, rovnako staré a rovnaký druh :(
- ja nevidím do lesného hospodárstva Tatier (chcelo by to kompetentnú osobu), ale neverím celkom, že lesníci by neboli taký obetaví, aby tam nejaké smreky nepichli, koniec-koncov len smreky okolo Smokovca o tom dosť hovorili..
môj ideál by bol prales, ale to viem dosť reálne, že je to nereálne :)
- tatko mi aj rozpraval o nejakej smršti, ale veľa toho neviem, totiž vtedy som sa iba narodila :)
- inak závidím ti pocit, že si sa prechádzal po lese, ktorý si sadil, ja som asi pred 2 rokmi v lese zasadila 50 mnou od semiačka vypestovaných v tom čase už 2-ročných stromčekov (buk, dub, javor, jedľa), bola som ich teraz pozrieť, ale myslím že sa ešte načakám, zatiaľ sú to také bonsaje a prežilo asi 80%, ale budem veľmi rada ak prežije aspoň 1ks, ktorý ma prerastie :)
Reagovať na správu
Konečne jedna z mála reálnych skúseností a nie snívania a nezodpovených dohadov...
...Len tak medzi nami, vie mi niekto povedať koľko percent išlo z tých peňazí čo ľudia dali na obnovu prírody Tatier práve na takúto alebo podobnú rozumnú praktickú činnosť...
Reagovať na správu
No, ty sa do toho nového lesa možno s bakuľkou ešte dostaneš, ja asi nie.
Reagovať na správu
Tak Janíčko tak by to malo byť. Najprv narastú smreky ale tie zasa zožerú lykožrúty a až potom budú rásť iné - nakoniec prevládne po dlhej a namáhavej dobe asi buk. Ale les bude zmiešaný ako asi aj bol pred zničením človekom. Tis ale už asi neporastie. To by najprv muselo ľudstvo vyhynúť.
Reagovať na správu
Ako vravíš. Strom, les, príroda tu boli pred človekom. A budú i po ňom - ak nezasiahne iná (vyššia) moc.
Reagovať na správu
Nič v zlom Igor. Ale napr. Štrbské pleso je v nadmorskej výške okolo 1350 metrov. Vieš mi vymenovať nejakú lokalitu kde by v tejto výške prirodzene rástol buk?.
Reagovať na správu
Ak pre to miesto prirodzené lúky, zostanú tam lúky. Je to tiež určité spoločenstvo, aj keď nelesné. Tu ide len o to, že tieto lúky (je to len príklad) boli zalesnené za účelom nejakého finančného zisku v národnom hospodárstve a v takom prípade napadnutie lykožrútom možno zvaliť na samotný zámer vysadiť tam tie stromy. Lykožrút, ochranár i hubár sú v tomto nevinne. Čo sa týka vysádzania iných drevín ako smreka, tak k tomu asi toľko, že je to opäť len umelé vysádzanie. Príroda sama vie, čo tam chce mať a aj nejaký čiastočný vedomý zásah človeka do tohto procesu môže privodiť aj také anomálie ako premnoženého lykožrúta. Lenže nechať prírodu konať samostatne, to je asi v dnešnej dobe vzhľadom na finančné zisky nemysliteľné, preto sa sadí smrek, ktorý zožerú lykožrúty.
Reagovať na správu
Tak toto je akoby z mojej duše Janíčko
Nik ma nepresvedčí o inej pravde!
Reagovať na správu
Janko, síce máte obaja s Igorom pravdu, ide o to, či sa naplnenia vášho sna dožijeme, dúfam, že som to naznačil dosť jasne. Inak veľmi fandím ochranárom a zapojil by som sa do ich činnosti, keby napr. bojovali o zrušenie výroby plastových fliaš, alebo aspoň o jej obmedzenie, za poskytnutie dotácii na veľkoplošné kontajnery v obciach /lebo tie na to nemajú a ľudia vynášajú odpad do lesa vo veľkom/ a pod. Za najväčšiu sprostosť ochranárskej činnosti povačujem protesty proti Gabčíkovu, kde sa vyrába najekologickejšia energiia na Slovensku. Na druhom mieste je tzv. ochrana Tatier.
Reagovať na správu
Ešte snáď na okraj. Vysádzanie nových lesov asi neprináša majiteľom, či lesníkom zisk, tí skôr radšej ťažia hotové.
Reagovať na správu
Prirodzené lúky na Slovensku sú nad hornou hranicou lesa a plus zopár mikrobiotopov. Takže skoro všetky prirodzené lúky sú výsledkom rozumnej činnosti človeka za posledných pár storočí. Lesy sú na tom rovnako.
Reagovať na správu
Ajajáj takých miest je na Liptove habadej. Chatu máme na Podsuchej - poď sa tam kuknúť...
Reagovať na správu
Jarko, Majerova skala vo Velkej Fatre (1282 mnm) je porastena zmiesanym lesom s prevahou buka. Je tam prekrasny vyhlad a vzacna kvetena - odporucam navstivit
Reagovať na správu
Tam kde vpadla BORA mal a má smrek svoje prirodzené miesto, akurát tam bol medzernatý les s korunami po zem a koreňmi širšími ako koruna a samozrejme mykorízou (páslo sa tam - činnosť človeka). Bol to hrebeň na takéto vetry a škody minimálne, činnosťou (nečinnosťou)človeka tam vznikla stena, ktorú BORA každých pár desaťročí zvalí. Takže lykožrút je prirodzený jav a JE LEN DOBRÝ A ZLÝ HOSPODÁR - ČLOVEK
Reagovať na správu
zožerie aj vo VT aj NT, za 2-3 roky to vidim na 90% mrtveho lesa
Reagovať na správu
Už je aj Veľká Fatra riadne chytená! V miestach, kde sa pohybujem sú neskutočne prestárnuté lesy, ktoré mali byť už dávno kdesi na píle... Aj preto je to tak.
Reagovať na správu
Igor, ak by som chcel byť sarkastický tak napíšem: "Samozrejme že nie, veď tam žijú chrobáky". Ak bude pekné počasie v druhej polovici októbra, príď do Tatier, prelezieme z Morského oka cez Rysy na Popradské a Štrbské pleso, potom sa budeme môcť rozprávať o ozajstnom živote lesa. Janko si pozvaný aj ty, príp. ďaLší záujemcovia. Niet lepšej skúsenosti, ako vidieť "problém naživo".
Reagovať na správu
No to by som bral, ale nepochopil som, čo tam plánujeme robiť. Vynadáme lykožrútovi, že je taký drzý že žije v prostredí, ktoré mu vyhovuje a ktoré mu človek nedopatrením umožnil? Alebo nejakému 100-ročnému dôchodcovi, ktorý tam výsadbu toho porastu pred 50-timi rokmi nariadil? Je v podstate jedno, či tie stromy budú vyrúbané alebo zostanú stáť. Mne osobne to pripomína niečo ako potápajúci sa Titanic. Je to v podstate začarovaný kruh. Chorému stromu už totiž mykorízna huba veľmi nepomôže a zároveň je otázne, či pod takýmto stromom vôbec nejaká mykorízna huba vyrastie. Skôr by som si tipol, že to bude parazitická huba. Rovnako tak lykožrút môže prežiť len dovtedy, kým má potravu, takže počet jeho jedincov je tiež niečím limitovaný.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.