Neznám český ani slovenský název. Roste jednotlivě v lesním humusu buko - habrového lesa. Všechno ukazuje na Coprinellus truncorum. Průměr klobouku cca 4 cm, průměr třeně 5 mm, drobné vatovité zbytky vela, především u mladých plodnic, velikost výtrusů prům. 8.6 x 5 um, výtrusy válcovité.
Reagovať na správu
Vynikajúci opis plodníc, výtrusov a všetkého - najlepší základ k správnemu určeniu huby. A ja viem, aký je to hnojník. Nie je to Coprinus truncorum a keďže mi záleží na tom, aby táto huba bola určená správne, vysvetlím, prečo som o tom presvedčený:
- hnojník Coprinus truncorum patrí do podsekcie Micacei, ktorej zástupcovia (5) majú na klobúku velum pozostávajúce len z bezfarebných guľovitých buniek, preto sa javí ako biele. -----> Hnojník na fotografii má velum zfarbené do hneda, čo svedčí o tom, že medzi bezfarebnými guľovitými bunkami sa tiež nachádzajú podlhovasté, do vláken pospájané žltohnedé bunky (pod mikroskopom vyzerajú veľmi pekne a som presvedčený, že sú aj fotogenické, preto sa ich oplatí odfotiť). Prítomnosť týchto dvoch typov buniek je charakteristická pre podsekciu Domestici, ktorá má tiež 5 druhov a nás budú teraz zaujímať tri, ktorých dĺžka výtrusov nepresiahne 12 mikrometrov - Coprinus domesticus, Coprinellus xanthothrix a Coprinellus radians.
Tu ponúkam taký zjednodušený kľúč na tieto tri druhy:
1a) Výtrusy dosahujúce veľkosť až 12 mikrometrov.....Coprinellus radians
1b) Výtrusy s dĺžkou max. 10 mikrometrov.....2
2a) Šírka výtrusov 3,8-4,5 mikrometrov, uzavretý klobúk až 30x40 mm veľký, plodnice rastúce na hrubších konároch, alebo kmeňoch listnatých stromov, na dreve výrazná hrdzavá plsť - ozónium.....Coprinellus domesticus
2b) Výtrusy širšie (až 5,5 mikrometrov), uzavretý klobúk s rozmermi až 20x30 mikrometrov, plodnice pomerne krehké, rastúce na tenkých konárikoch, vzácnejšie aj na spadnutých kmeňoch, ozónium redukované, často len na báze hlúbika.....Coprinellus xanthothrix.
Z kľúča vyplýva, že by sa s veľmi vysokou pravdepodobnosťou malo jednať o hnojník žltostredový - Coprinus xanthothrix, spolu s hnojníkom domovým - Coprinus domesticus veľmi rozšírený druh. Na báze mladej plodnice vidno ďalší dôkaz - náznak hrdzavého ozónia. Z mojich nálezov z okolia Bratislavy vyplýva, že Coprinus xanthothrix obľubuje rásť na dreve hrabov, bukov a tiež na okrajoch teplomilných dubín, či v lužných lesoch. A nakoniec môj pohľad na morfológiu tohto druhu - je to vlastne taký domesticus, len zjavne málo mäsitý.
Takže správny názov: Coprinus xanthothrix Romagn.
Reagovať na správu
Díky za vyčerpávající popis a určení. O Coprinellus xanthothrix jsem taky přemýšlel. Ke svému určování použil program Detpro. (http://www.homepages.hetnet.nl/~idakees/) a Coprinellus xanthothrix mi vyšel jako druhá nejpravděpodobnější možnost hned po Coprinellus truncorum. Na barevné buňky vela se podívám, až zas najdu nějakou mladou plodnici.
Reagovať na správu
Chvalabohu, že sa Honzo Červenka zaoberá hnojníkmi. Chvalabohu, že sa Honzo Červenka nezaoberá hlúposťami. Vedeli by sme figu, a takto vieme všetko.... Bolo by žiadúce, aby tieto perly nezapadli prachom, ale boli sejvnuté niekde v špeciálnej sekcii o coprinusoch. Nie je to prvý odborný článok, ktorý Honzo napísal, ale fakt neviem, kde by som ich mal hľadať, ak by som ich potreboval. Asi medzi hnojníkmi, ale to by vyžadovalo veľa zbytočného pátrania. Navrhujem preto, aby tak, ako existuje galéria Jána Červenku, bola vytvorená aj sekcia o hnojníkoch a ich určovaní.... Pochopiteľne to platí aj o iných druhoch húb...Rolo, čo Ty na to?
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.