Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Presne taký biotop mám ja! Široko-ďaleko žiadna sosna! Teda, yes!
Reagovať na správu
Všechny moje lokality sosňáka jsou v lese kde převažuje buk až na jednu vyjímku kde je hlavně mladý porost borovice a břízy, po buku ani památky.
Reagovať na správu
Jirko, tak to som rád, že máš tú skúsenosť. Nepoznám veľa lokalít sosňáka (teda len 4), ale buk aj tak stále považujem za kľúčový - je tam všade. A aj keď som ho našiel v zmiešanom listnatom lese, kde prevažoval dub, tak plodnice boli v blízkosti bukov. Inak, zvažoval som, žeby som ho volal aj ako "Boletus acidophilus", podľa väčšiny tých biotopov, ktoré som videl aj na stránkach, ale posledné pozorovania ma presvedčili, že to možno nemusí byť až také jasné. Našiel som ho aj na bohatších, sopečných horninách OBR 1262 , ale je pravda, že klimatické podmienky vtedy evokovali proces zakyslenia. Našiel som ho aj na chudobnejších až kyslých, sopečných horninách - ryolitoch OBR 47286 , ale dal som si urobiť pH pôdy a bol som prekvapený vyššou hodnotou: 5,2...
Reagovať na správu
Vlado, v okolí PD sú miesta, kde je v jesenných mesiacoch (september, október) hríb sosnový v bučinách o dosť hojnejší ako napr. hríb smrekový. Tuším dva roky dozadu si tam v podstate neďaleko aj bol...na ušiakoch . Za priaznivých podmienok tam nie je problém nájsť aj niekoľko desiatok kusov tejto huby (môj osobák je okolo 120 ks, ale počul som už aj o väčších úlovkoch). Presne ako u teba sa jedná jednak o čisté bučiny ale aj o bučiny s primiešanými starými borovicami lesnými. Podklad si netrúfam určiť. Dá sa povedať, že hríb sosnový vo väčšom či menšom množstve nachádzam za priaznivých podmienok prakticky na všetkých svojich obľúbených "hríbových" miestach s prevládajúcim bukom.
Reagovať na správu
Vďaka! Teraz už mám (ako píšem vyššie) a konečne, dúfam vlastnú lokalitu a viac mikrolokalít, takže budem mať čo obchádzať a kontrolovať.
Ale keby som konečne vyhral to Loto a oslobodil sa od "života tohto sveta", tak potom by som chodil, a rád, zvlášť na takéto zaujímavé lokality.
Reagovať na správu
Inak, na tej borovici vo vzťahu k tejto hube asi niečo musí byť, keď ho tak pomenovali...
Reagovať na správu
Já mám celkem 7 lokalit, ve všech případech je tam písčitá půda a v jednom případě roste na bohatém vápencovém podloží, kde roste v těsné blízkosti ( do 20 m. )i B. fechtnerii, B. satanas a B. rhodoxantus.Je to pod buky, ale v okrajové části je pár menších borovic. Na většině lokalitách roste na jaře velmi vzácně a nepravidelně. Na podzim je výskyt pravidelnější, ale né hojný. Na všech místech kde jsem plodnice našel byla vždy nějaká borovice, ale buk byl dominantní.
Reagovať na správu
...a ještě si vzpomínám, že jsme ho našli na Šumavě na okraji mladé smrčiny, kde byla jedna starší borovice. Buk tam nikde v oklí nebyl.
Reagovať na správu
Paráda, dnes jsem našel 6 plodnic, bohužel jen jedna se dala vyfotit, ostatní byly už obrovské a vyvrácené, přišel jsem pozdě. Rostly v bukovém lese s příměsí borovice a břízy.
Reagovať na správu
Páni, tak včera sa mi podarilo po dlhšom hľadaní nájsť niečo podobné, prekrásny les - svetlá bučina na kremencoch, teda kyslá ako ocot. Paradoxne, na takomto úžasnom mieste som plodnice sosňákov nenašiel, ale len ich zvyšky. Takže hádam už budem konečne aj ja čoskoro prežívať radosť z týchto nádherných húb. Na iných mikrolokalitách som našiel aj nejaké plodnice, ale boli už staré. Jednu dokumentku však časom pridám.
Reagovať na správu
Já jsem našel nádhernou lokalitu v Beskydech. Starý bukový les s borem a jedlí. Je to dost prudký svah, taky kyselina. Hřib borový tam určitě bude i když jsem ho nenašel.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.