konfertícium okrové
Conferticium ochraceum (Fr.) Hallenb.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Čas a miesto:
31. 03. 2018, Malé Karpaty
Popis:
Trochu ma prekvapila hostiteľská drevina, na ktorej som túto hubu našiel. V rôznych zdrojoch sa totiž ako najčastejšia drevina uvádza smrek, autori tiež uvádzajú aj jedľu a borovicu. Zaujímavé je, že aj keď je považovaná za dosť zriedkavú hubu, na lokalite, kde som sa pohyboval, som ju našiel až na dvoch miestach, v pôvodne duglaskovej monokultúre, do ktorej postupne prenikli aj listnaté dreviny. Vek tohto, severoamerický les pripomínajúceho porastu s dominujúcou duglaskou, je určite viac ako 70 rokov. Pravdepodobne v tomto lese bol 18. 8. 1969, ešte v relatívne mladom poraste, nájdený masliak duglaskový (Suillus lakei), ktorého plodnice sú vyobrazené v Malom atlase húb, s uvedenou lokalitou "Bratislava (Račianske hory)". Mne sa ho tam však ešte nepodarilo nájsť. Možno je to preň už starý porast.
- . Najbližšia obec: Bratislava-Rača. Lokalita: Veľká Baňa. Typ lokality: zmiešaný les (Pseudotsuga menziesii, Fagus sylvatica, Quercus petraea, Carpinus betulus). Substrát: na ležiacom konári duglasky tisolistej (Pseudotsuga menziesii). Nadmorská výška: 310 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Mgr. Ján Červenka (J. Č.)
Exsikát existuje
Herbár: JČ
Ďalšie informácie:
ID: 657896; Zverejnené: 03. 04. 2018, Model:E-M10 ; Clona:f/7.1; Čas:10/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:60/1mm (35mm ekvivalent: 120)