Šarišský hrad
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Maku ako v Afganistane . Hrad sa reštauruje?
Reagovať na správu
Paráda, aj s tým makom .
Reagovať na správu
Utešený záber ... budú makové slíže a únia nech si líže
Reagovať na správu
Ej tak, tak, rastie mak.
História pestovania maku
Mak siaty patrí do čeľade makovitých ( Papaveraceae ) a do rodu Papaver L., ktorý má vyše 100 druhov, z toho však iba jeden kultúrny druh. Od pradávna sa pestuje po celom euroázijskom kontinente a nie je vylúčené, že jednotlivé poddruhy sa začali ako kultúrne rastliny pestovať v rozličnom čase na rozličných miestach a svoj pôvod odvodzujú od rozličných druhov planých makov.
Na území Európy bol mak rozšírený už v predhistorických dobách. Veľmi stará je kultúra maku aj v Mezopotámii, v Sumérii už asi 2000 rokov pred n. l. poznali “ spánkotvorný ” účinok maku. Mak poznali aj antickí Gréci a Rimania, ako aj Egypťania. Zmieňujú sa o ňom už najstaršie literárne pamiatky. Tak napr. o maku ako potravine hovorí Homerova Odyssea a Iliada. Iní autori nás informujú, že neskoršie sa mak používal aj na lekárske účely. Je pravdepodobné, že z oblasti Stredozemného mora sa kultúra maku rozšírila na východ do Indie a Číny. Tieto národy už v VIII. Storočí používali ópium ako liek. V Európe sa mak bežne pestoval už v stredoveku. Napríklad v inštrukciách Karola Veľkého z VIII. storočia sa mak spomína medzi záhradnými kultúrami. V XI. Storočí sa mak pestoval už v Kyjeve. Na území Uhorska v XII. Storočí na cirkevných majetkoch sa z maku odovzdal desiatok. Pestovanie maku v strednej Európe bolo rozšírené hlavne u Slovanských národov. Veľmi často sa mak spomína v slovenských, českých a ukrajinských národných piesňach, povestiach a poverách. V starom Uhorsku bolo všeobecne známe, že mak je slovenský pokrm a v štatistickom opise Uhorska sa uvádza, že najviac maku pestujú Slováci v Zemplíne, v Bratislavskej župe a na Nitriansku. Okrem iného sa tu píše, že “ Slovák má veľmi rád makové pokrmy a vždy si “ utrhne ” kus zeme na jeho pestovanie ”. Mak sa u nás používal najmä do múčnikov a koláčov, no v starých kuchárskych predpisoch sa uvádza aj maková polievka. V stredoveku a začiatkom novoveku sa mak spomína ako záhradná kultúra. O maku ako poľnej kultúre sa dočítame v literatúre z konca XVII. Storočia. Ako olejnina sa mak začal pestovať vo veľkom až začiatkom 19. storočia po katastrofálnom poškodení olivových kultúr v roku 1789 a 1820 v južnom Francúzsku.
Reagovať na správu
Krásna foto a vynikajúci výklad o histórii maku,ktorý mám veľmi rada....ďakujem za info
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Marián Palko
Čas a miesto:
25. 06. 2017, Šarišské Michaľany
Popis:
Ďalšie pohľady na Šarišský hrad. OBR 341854 OBR 453739 OBR 363712
Ďalšie informácie:
ID: 622878; Zverejnené: 25. 06. 2017, Model:Canon PowerShot SX130 IS; Clona:f/3.5; Čas:1/800s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:6034/1000mm
Zaradené:
Ďalšie fotografie