Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
krásne foto! Gratulujem!
Reagovať na správu
Vašovi som napísal, hádam sa vyňadrí, ale mik. určenie sa bude dať urobiť ak a až to dozrie. Tak za dva týždne to tam pôjdem omrknúť, budúci víkend budeme v Pukanci a aj tak pochybujem, že to tak skoro dozrie..pod zemou to ide pomalšie.
Reagovať na správu
Joj, vekú radosť si mi urobil .
Reagovať na správu
No tvarom sa to podobá na túto osiu OBR 121056 a tá rastie aj na muchách! No lenže pokiaľ viem tak vždy len po jednej stróme z hostiteľa. Uvidíme čo povie Vašo. Každopádne zaujímavý nález! Gratulujem.
Reagovať na správu
Tiež vyzerá podobne, musíme si počkať, ako budú vyzerať peritéciá a výtrusy ak to dozrie..
Reagovať na správu
Mám takú švihnútu teóriu, že biotop ovplivňuje tvar a štruktúru plodníc prípadne stróm. Tma a nemenná teplota by pod zemou mohla vykonať svoje. Takže si radšej počkáme
Reagovať na správu
S tou zmenou súhlasím, ale pripisujem to skôr tme. Na dreve tam často rastú veci nepodobajúce na nič na povrchu. Ale kordíky, aspoň tie z jaskýň, mávajú normálne peritéciá. Ale ani vplyv teploty sa nedá vylúčiť, lebo práve dočasný pokles teploty indukuje u veľa druhov tvorbu plodníc.
Reagovať na správu
Fantasticne fotky.
Reagovať na správu
ešte ziadny zaver?
Reagovať na správu
Pri kontrole som zistil, že na jednej z múch v blízkosti ponechaných na mieste vyrastá čosi, čo nápadne pripomína OBR 63928 , OBR 63930 , malo to asi tak 5 cm. Možno to malo aj zárodok peritécia, ale v každom prípade to bolo nezrelé. Nechal som to dozrieť a tak o mesiac opäť kontrola... Pod zemou trvá strašne dlho, kým takéto veci podrastú, aj niekoľko mesiacov. Je možnosť, že tie bambulky sú konidíalnym štádiom toho na muche, ale istotu by dal až nález oboch na jednej muche. Exsikát má medzičasom Vašo, ale ako píšem hore, má to len konídie.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Radovan Bednár
Čas a miesto:
02. 05. 2009, Pezinok
Popis:
Update: mikroskopoval som to a nie je to žezlovka, nemá vrecká, len strašne malé výtrusy, možno konídie, o veľkosti do 2µ. Netuším, čo to je..
Detail plodničiek z OBR 151361
Plodničky vyrastali z tiel múch v blízkosti z povrchu prenikajúcich korienkov vegetácie. Ani pri najväčšom zväčšení nebolo vidno zárodky peritecií, preto si nie som istý, či sa vôbec jedná o Cordyceps. Pravdepodobne sa jedná ešte o mladé plodničky bez výtrusov a teda neurčitené, preto som ich nechal na mieste a neskôr ich pôjdem skontrolovať. Asi 5 napadnutých jednincov bolo na stenách a strope starej, čiastočne zatopenej bane pri Pezinku. Snáď niečo ako C. dipterigena alebo C. forquignonii..
Identifikácia:
Exsikát existuje
Veľkosť hostitela cca 1 cm. V jednom prípade sa plodnička rozvetvovala, pričom hlavička sa tvorila na oboch koncoch, ako aj v mieste vetvenia, možno následkom mechanického poškodenia.
Huba nemusí byť spoľahlivo identifikovaná. Pomôžte s jej identifikáciou a napíšte do diskusie k obrázku svoj názor.
Ďalšie informácie:
ID: 151362; Zverejnené: 03. 05. 2009
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie